آشنایی با انواع دوربین مداربسته + نکات مهم برای خرید

از این رو استفاده از نویز گیر و کابل هایی با کیفیت بالا می تواند در جلوگیری از این اتفاق نقش بسزایی سایت parsiancctv داشته باشد. کیفیت تصویر دوربین های تحت شبکه آی پی بسیار بالا می باشد و نسبت به دوربین های آنالوگ مزیت های خیلی بیشتری دارند؛ به عنوان مثال دوربین های تحت شبکه یا آی پی قابلیت پردازش تصاویر و ارائه عملکرد های هوشمند دارند. نیز مجهز می شوند تا گزینه های به مراتب بیشتری برای امنیت به شما ارائه شود. همچنین به مجهز بودن به فیلتر IR CUT هم دقت داشته باشید چرا که در روز مانع از برخورد نور به لنز شده و کیفیت تصویر را حفظ می کند و در شب به عنوان کمک کننده به LED ها برای بازتاب نور عمل می کند. با مراجعه به صفحه خرید دوربین مداربسته می توانید با توجه به نیاز خود اقدام به انتخاب و خرید انواع دوربین مداربسته کنید و در صورتی که نیازمند کمک بودید، از طریق پشتیبانی تکنوسان یا چت آنلاین با ما در ارتباط باشید.

بحث دوربین مدار بسته بحث پیچیده ای نیست؛ طبیعتاً تنوع انواع دوربین مداربسته در بازار بسیار زیاد است اما با یک شناخت کلی در مورد آن ها به سادگی می توانید گزینه مورد نظر را انتخاب کنید. اما فاکتور های خرید دوربین به موارد بیشتری اشاره می شود که با شناخت آن ها می توانید انتخاب بهتری داشته باشید. پس از شناخت انواع دوربین مداربسته و ویژگی های آن، می توانید با در نظر گرفتن بودجه خود گزینه مورد نظر را انتخاب کنید. در واقع NVR مرکز شبکه در نظر گرفته می شود و نحوه شبکه کردن آن با دوربین ها با توجه به شرایط انجام می گیرد. مهم ترین راهنمایی برای خرید دوربین مداربسته، در نظر گرفتن بودجه و توقع تان از دوربین (کیفیت، کارایی در محیط تاریک، مقاومت در برابر شرایط محیطی و …) می باشد. در این مقاله سعی کردیم بر روی راهنمایی خرید دوربین مداربسته تمرکز کنیم و انواع دوربین های مداربسته را بررسی کنیم. فروشگاه اینترنتی تکنوسان علاوه بر داشتن انواع دوربین مداربسته، تمامی لوازم جانبی که برای نصب و راه اندازی دوربین نیاز دارید را، با بهترین و ارزان ترین قیمت در اختیارتان می گذارد. در مقاله پیش رو، ابتدا انواع دوربین مداربسته و دستگاه های DVR و NVR را بررسی می کنیم، سپس نکات مهم برای خرید دوربین مداربسته را در اختیارتان قرار می دهیم تا در صورت لزوم بتوانید بهترین گزینه را با توجه به بودجه و سطح انتظارات تان انتخاب نمایید.

یکی از اصلی ترین نکاتی که در هنگام انتخاب دوربین باید به آن توجه کنیم، داشتن قابلیت دید در شب در آنها می باشد. رزولوشن دوربین نیز یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. منظور از وریفوکال، لنز متغیر است و موتورایز نیز به دلیل خودکار بودن آنها استفاده می شود. این امر باعث افزایش نویز و کاهش کیفیت و از همه بدتر قابل دسترس بودن برای هر گیرنده ای در منطقه می شود. این امر باعث حساسیت دوربین ها و کاهش کیفیت تصویر آن می شود. دوربین های تحت شبکه عموماً دارای یک سیستم عامل کوچک هستند که آنها را تبدیل به کامپیوتر می کند که این امر اجازه ورود دوربین به شبکه را می دهد. منظور از رزولوشن در سیستم های جدید، تعداد نقاط نورانی کوچکی است که تصویر از آن تشکیل شده است. بنابراین هنگام انتخاب کیفیت تصویر دوربین مداربسته باید به توانایی پردازش دستگاه ذخیره ساز نیز توجه نماییم تجهیزات دوربین مداربسته.

یعنی به عنوان مثال اگر دوربین مداربسته ۵ مگاپیکسل رزولوشن دارد، نمی توان دستگاهی را برای آن انتخاب نمود که توانایی پردازش فقط ۳ مگاپیکسل کیفیت را دارد. لنز ۶ مگاپیکسلی هم با کیفیت عالی وجود دارد ولی هم قیمت بالایی دارد و داخل ایران به راحتی پیدا نمی شود و هم معمولاً نیازی به آن همه جزئیات نیست. کیفیت تصویر دوربین مداربسته، بیشتر از همه با موردی به نام رزولوشن تعیین می شود. بیشتر دوربین ها دارای لنز ۲ مگاپیکسلی هستند که برابر با کیفیت Full HD می باشد. با توجه به نصب این دسته از دوربین های مداربسته بر روی سقف، به آن ها دوربین سقفی هم می گویند. این دسته نسل اول دوربین های مدار بسته است که خود به ۲ گروه آنالوگ قدیمی و آنالوگ نسل جدید تقسیم می شود. قیمت این سیستم نسبت به دستگاه DVR آنالوگ بیشتر است و دلیل آن به خود دوربین ها باز می گردد.

هرچه میزان فاصله کانونی لنز بیشتر باشد، بزرگنمایی تصویر نیز به همان میزان بیشتر خواهد بود؛ در نتیجه یک رابطه مستقیم بین میزان فاصله کانونی و میزان بزرگنمایی وجود دارد. در لنز های وریفوکال امکان اینکه فاصله کانونی در یک بازه مشخص به صورت دستی تغییر پیدا کند، وجود دارد. طبیعتاً دوربین ۸ مگاپیکسل کیفیت بسیار بیشتری نسبت به دوربین یک مگاپیکسل دارد. امروزه ۲ نوع دوربین مدار بسته در بازار وجود دارد که شامل دوربین های آنالوگ و دوربین های تحت شبکه (دوربین مداربسته دیجیتال) می شوند. دستگاه ذخیره ساز دوربین های آنالوگ، به DVR یا دیجیتال ویدیو رکوردینگ معروف می باشند. دستگاه ضبط تصاویر دوربین تحت شبکه nvr یا نتورک ویدیو رکوردینگ نام دارد. یعنی در همان ابتدا که تصویر در دوربین ثبت می شود، اطلاعات برای دستگاه گیرنده آن که NVR نام دارد (مانند DVR برای مداربسته های آنالوگ) ارسال شده و پس از رمزگشایی در دستگاه NVR به تصاویر واضح تبدیل می شوند. همان طور که از نام دوربین دیجیتال مشخص است، دوربین های آی پی برای انتقال اطلاعات از دوربین به پردازش گر از امواج دیجیتال در بستر شبکه استفاده می نمایند.

پردازش دیجیتال تصاویر و ارائه ویژگی هایی مانند نقشه گرمایی، تشخیص چهره و … دستگاه DVR یا Digital Video Recorder همان ضبط کننده ویدئو دیجیتالی دستگاهی برای ضبط و کنترل تصاویر دوربین های مداربسته است که قابلیت کنترل و ارتباط دیجیتال بین شبکه را دارد. برای ضبط تصاویر فرستاده شده چاره ای جز استفاده از سیستم دیجیتال نداریم؛ در آنالوگ های خیلی قدیمی دوربین به طور مستقیم به دستگاه ضبط VCR و نمایشگر وصل می شود که نقص و کمبودهای زیادی داشت. پس از مدتی این نوع آنالوگ منسوخ و سیستم DVR جایگزین آن شد. در این دسته از دوربین های مداربسته، موتور قرار داده شده است. همان طور که در مقالات پیشین به آن اشاره نموده بودیم، دوربین های مداربسته از نظر نوع بدنه و شکلی که دارند، به چهار دسته تقسیم می شوند. زیرا این دوربین ها به دلیل بدنه فلزی خود بسیار مقاوم می باشند؛ در شرایط جوی نامساعد، مقاومت این دوربینها مثال زدنی است. به عنوان مثال دوربین ۸ مگاپیکسل. کاربرد دوربین مداربسته دام، بیشتر برای فضاهای داخلی ساختمان ها می باشد؛ به عنوان مثال می توان آن ها را در فروشگاه ها، پارکینگ منازل، بیمارستان ها، ادارات، هتلها و مکان های عمومی استفاده و نصب نمود.

هر چقدر تعداد این نقاط نورانی کوچک بیشتر باشد ، کیفیت تصویر و جزئیاتی که می توان در تصویر مشاهده کرد نیز بیشتر خواهد شد. نحوه برق رسانی به دوربین های مدار بسته هم خود یکی دیگر از مشکلاتی است که احتمالاً با آن دست و پنجه نرم خواهید کرد. به زبان دیگر می توان گفت این دستگاه نقش سرور دوربین های مداربسته را بازی می کند. تنها تفاوت این دو مدل در نحوه عملکرد آنهاست. نحوه قرار گیری LED دو نوع است؛ یک نوع به تعداد زیاد ولی اندازه کوچک اطراف لنز دوربین و نوع دیگر تعداد کم با اندازه بزرگ که تفاوت قیمتی چندانی ایجاد نمی کند. این سخت افزار باعث تفاوت قیمت فاحش بین مداربسته های آنالوگ با تحت شبکه شده است. معمولاً اکثر افراد به دلیل قیمت مناسب این دوربین ها برای خرید دوربین مداربسته به سراغ آن ها میروند. بنابراین قبل از اقدام به خرید دوربین مداربسته و تصمیم به انتخاب نوع آن، نیاز است از مشورت با افراد متخصص در این زمینه بهره مند گردید.

این دوربین ها ظاهری شبیه چشم ماهی دارند و دقیقاً به مناسبت همین شباهت، به آنها این اسم را داده اند. همانطور که از اسم این نوع از دوربین مداربسته پیداست عملکرد صحیح آن مشروط به نبود نویز روی خطوط سیم انتقال دهنده است. ممکن است در هنگام گشت و گذار برای انتخاب دوربین، بعضی از دوربین ها را به اسم baby cam (دوربین کودک) بیابید. اما برای محل هایی که جزئیات حساسیت زیادی دارد می توانید از لنز ۴ مگاپیکسلی استفاده کنید. دوربین های آنالوگ دوربین هایی هستند که تصویر دریافتی را به کد صفر و یک تبدیل نموده و این کدها را از طریق کابل های کواکسیال انتقال می دهند. ویژگی جذاب این دوربین ها این است که آن ها میتوانند با بالاترین کیفیت ممکن، از نقاط دور فیلم برداری کرده و تصاویر را بزرگنمایی کنند. این دوربین ها هنگام فرستادن تصاویر و صدا فرکانس خود را به فرکانس امواج آنالوگ محیط تبدیل می کنند. به دلیل استفاده تکی از این دوربین ها به DVR و NVR نیازی نیست و می توانید این گجت ها را مستقیم به دیوایس خود متصل کنید.

در واقع ضمن چک کردن محل، می توانید صدای محیط را نیز بشنوید، دوربین را حرکت دهید یا با میکروفون صدای خود را پخش کنید. دستگاه NVR یا Network Video Recorder در واقع نسل جدید دستگاه های دی وی آر می باشد که برای دوربین های مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین کودک یکی از انواع خاص دوربین های تحت شبکه است که با داشتن وای فای داخلی به گوشی یا کامپیوتر شخصی متصل می شود و به شما اجازه می دهند آن را کنترل کنید. با توجه به آنچه در این مقاله خواندیم، می بینیم که دوربین های مداربسته انواع و اقسام مختلفی دارند. اما بحث برند همیشه در بین خرید محصولات الکترونیکی مطرح است و ممکن است این سوال را بپرسید که چه برند دوربین مداربسته ای مناسب است؟ از برند های معتبر و با کیفیت دوربین مداربسته می توان به داهوآ و سی پلاس و هایک ویژن و … اشاره کرد. اما بهتر است زیاد روی برند تمرکز نکنید و به کیفیت سخت افزاری و بدنه دوربین دقت داشته باشید.

زیرا با استفاده از یک دوربین مداربسته دارای لنز ثابت که در زاویه مناسبی نصب شده باشد ، میتوانید تصویر تمام اتاق را داشته باشید. تا بتوانید هم کیفیت مناسبی برای نیاز مورد نظر خود تامین نمایید، و هم قیمت خوبی برای خرید خود داشته باشید. برای خرید دوربین مداربسته با تکنوسان مگ همراه باشید. امیدوارم نهایت استفاده از این مطلب را برده باشید. همانطور که گفته شد این تکنولوژی ها برای ثبت و پخش تصاویر با کیفیت تر به وجود آمده اند. دوربین های مداربسته نسل جدید شامل تکنولوژی های AHD ، HD-CVI و HD-TVI هستند اما اغلب دوربین های موجود در بازار دارای تکنولوژی AHD هستند. نکته ای که باید به آن پرداخت این است که به طور مثال اگر دوربین شما AHD است باید DVR شما HD-CVI باشد، در غیر این صورت قادر به پخش تصاویر نخواهد بود بنابراین نوع تکنولوژی DVR یکی از مهم ترین نکات برای خرید دوربین مدار بسته می باشد. دوربین مدار بسته بولت همان دوربین های کشیده و شبیه به مکعب هستند، این محصولات اغلب برای فضای بیرونی مانند مقابل بانک ، مقابل در فروشگاه، منزل و …

دوربین های مدار بسته یا فلزی و یا پلاستیکی هستند. اگر تعداد دوربین ها زیاد نباشد می شود تک تک آنها را به برق متصل کرد اما اگر تعداد زیادی دوربین داشته باشیم بهتر است از آداپتور دوربین مدار بسته استفاده کنیم. در ادامه این 2 مورد را به صورت کامل بررسی می کنیم. در ادامه برخی از مهم ترین فاکتور های خرید دوربین را معرفی می کنیم. قابلیت دید در شب، یک فاکتور اساسی برای امنیت! شکل ظاهری دوربین ها نیز یکی دیگر از فاکتور های خرید دوربین مداربسته می باشد. داشتن گارانتی یکی دیگر از عواملی است که می تواند اطمینان تان از خرید را دو چندان کند. دسته ی دیگر دوربین های مداربسته از لحاظ تکنولوژی، دوربین های تحت شبکه یا آی پی می باشند؛ این دوربین ها نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. یکی از قوی ترین دوربین های مداربسته موجود، همین دسته از دوربین ها می باشند دوربین دایناتک. استفاده می شوند. دوربین های بولت ممکن است قابلیت حرکت به چپ و راست نیز داشته باشند. کابلی که به صورت متداول برای این دسته از دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرد کواکسیال RG59 است اما با توجه به شرایط، انتقال تصویر با کابل های مختلف نیز امکان پذیر خواهد بود.

در این مقاله سعی کرده ایم تا به بررسی انواع دوربین مداربسته از جنبه های مختلف پرداخته و آن ها را در چهار دسته بندی مناسب به شما ارائه نماییم تا آرامش ذهنی و اطلاعات کامل برای خرید دوربین مداربسته به شما داده باشیم دوربین مداربسته داخلی. استفاده از هر کدام از این انواع دوربین مداربسته متناسب با نیازهای افراد است. علاوه بر پشتیبانی از رزولوشن و کیفیت بالاتر، دستگاه های ان وی آر به ویژگی هایی همچون تشخیص چهره، تشخیص پلاک، شمارش افراد و … دوربین های دام دوربین هایی گنبدی شکل هستند که روی سقف قرار می گیرند. فناوری دید در شب دوربین های مداربسته با داشتن LED هایی در اطراف لنز دوربین حاصل می شود. دوربین های تحت شبکه یا دوربین های IP همانطور که از نامشان پیداست بدون استفاده از سیم انتقال دهنده تصاویر و اطلاعات فعالیت می کنند. امروزه تنها بخش آنالوگ دوربین های دیجیتال، فقط بخش انتقال تصویر است که به صورت آنالوگ به DVR منتقل می شود. در هر دو گروه صدا و تصویر با دو کابل منتقل می شود.