آموزش نرم افزار PLC انواع سیستم پی ال سی دوره plc کلاس پی ال سی کلاس plc پی ال سی

آموزش نرم افزار PLC انواع سیستم پی ال سی دوره plc کلاس پی ال سی کلاس plc پی ال سی

حتی اگر در توسعه نرم افزار سفارشی سرمایه گذاری کنید، هزینه PLC به شدت ارزان تر از اجزایی است که برای ایفای همان نقش plc 1200 زیمنس ها لازم است. اگرچه این تنها دلیل برای در نظر گرفتن PLC است، اما کارآیی بیشتر سیستم در واقع باعث صرفه جویی در هزینه ها می گردد. در استفاده از PLC می توان تایمر ها، شمارنده ها و رله های کمکی را از مدار حذف نموده و داخل PLC برنامه نویسی نمود. این سیستم ها برخلاف دستگاه های مدار فرمان رله‌ای ، سبب ایجاد نویز های الکترونیکی و صوتی نمی‌شوند. قابلیت های فراوان این کنترل گر ، سبب شده است که در فرایند های صنعتی مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد و کاربرد های ویژه ای نیز داشته باشند. PLC ها همچنین مصرف کمتری نسبت به مدارات رله‌ای دارند زیرا این امکان فراهم شده است که تایمر ها ، شمارنده ها ، و رله های کمکی را از مدار خارج کرده و درون PLC مجدد برنامه نویسی کرد.

  • اما بجای این کار مثل شکل زیر عمل کرده وکلید را در ورودی یک PLC و لامپ را در خروجی آن می‌گذاریم.
  • به سه فرایند مرحله نظارت روی ورودی‌ها، اجرای برنامه کنترل plc و تغییر وضعیت خروجی‌ها، اسکن می‌گویند.
  • یکی از مهم ترین موارد در بررسی این ویژگی‌ها میزان حراکثر جریان مجاز پورت خروجی است.
  • یک ماژول ورودی وضعیت سیگنال های ورودی مانند سوئیچ ها، سنسورهای دما و غیره را تشخیص می دهد و ماژول خروجی دستگاه هایی مانند رله، استارت موتور، چراغ و غیره را کنترل می کند.
  • برنامه‌های کاربردی PLC معمولاً سیستم‌های بسیار سفارش ‌سازی ‌شده هستند، بنابراین هزینه یک PLC بسته‌بندی شده در مقایسه با هزینه یک طراحی کنترل‌کننده سفارشی خاص پایین است.

در حرفه و تخصص خود همیشه آرزو داشتیم وب‌سایت مرجعی در بین فارسی‌زبانان باشد که تمامی اطلاعات حوزه اتوماسیون صنعتی را درون خود جای داده باشد؛ ایران اتوماسیون تحقق این آرزو است… اگر زیرساختی داشته باشید، به احتمال زیاد شما در مورد کنترلرهای منطقی قابل برنامه‌ریزی ، رابط‌های ماشین با انسان و سیستم‌های کنترل نظارت‌ ازقبل استانداردی را تعیین کرده‌اید. یکی از بخش‌های اصلی هر سیستم کنترل در صنعت، نحوه نمایش اطلاعات پروسه در حال اجرا برای اپراتورها یا به اصطلاح سیستم HMI است.

PLC چیست ؟ مزایا و انواع مختلف PLC

برطرف کردن مشکل در آن نسبت به سیستم‌های سنتی (بانک رله) آسان‌تر و سریع‌تر است. همانطور که در دو تصویر فوق نیز مشاهده می‌کنید، ماژول ورودی دو بخش اصلی دارد. یک بخش تبدیل ولتاژ و یک بخش مدارات منطقی؛ که این دو بخش از یکدیگر ایزوله شده‌اند.

ﺗﺎﺑﻠﻮ برق مجموعه تجهیزاتی است ﻛﻪ ﺑﺮای ﻛﻨﺘﺮل و ﺗﻮزیع اﻧﺮژی اﻟﻜﺘﺮیکی ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار می‌گیرند و عبارت است از فضایی که تجهیزات برقی در آن نصب می‌شود. لزومی ندارد تابلو را حتماً در یک فضای بسته فلزی بدانیم بلکه فضای بسته فلزی، نوعی از تابلو محسوب می‌شود. در این مقاله پس از ارایه تعاریفی از تابلو برق انواع تابلو برق را بررسی خواهیم کرد.

کارت خروجی دیجیتال (Digital Output):

اطلاعات ورودي از طریق سنسورها دریافت و در حافظه ذخیره می گردند ، این اطلاعات با توجه به فرامین موجود در حافظه پردازش شده و سپس خروجی ها به نحوي مناسب ساخته می شوند . هر PLC داراي زبان برنامه نویسی خاص خود بوده که رابط بین کاربر و سخت افزار PLC می باشد . در گذشته روش‌های متعدد و متنوعی برای آموختن زبان برنامه نوسی پی ال سی وجود داشت. اما امروزه، با استفاده از استاندارد IEC این روش های گوناگون، متمرکزتر و مشخص‌تر شده و در حال حاضر، یادگیری و انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب، برای شروع و یا یادگیری PLC بسیار ساده‌تر شده است. در پردازش هایی که تعداد ورودی و خروجی ها (I/O) ها محدود می باشد و نیازی به برنامه نویسی های طولانی و پیچیده نیست، می توان از کنترل کننده های Mini PLC استفاده کرد.

انواع PLC ها:

در سال 1977 ، شرکت های ژاپنی از جمله Mitsubishi , Omron , Toshiba پی ال سی های کوچک را به بازار ارائه کردند. چرا که در این سال برای کنترل کامل خطوط تولید کارخانه از یک سیستم PLC با تعداد ورودی و خروجی زیاد و متفاوت استفاده گردید. پی ال سی امروزه در صنایع مختلف نقش‌های بسیاری دارد و برای کنترل انواع فعالیت‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکثر پی ال سی ها از جمله پی ال سی FATEK و DELTA مستقیما به خط کش دیجیتال متصل می شوند از خط کش های دیجیتال برای مکان یابی های دقیق تا یک میکرون استفاده می شود . گروه ( عالی صنعت ) تجربه نصب تعداد زیادی از انواع خط کش دیجیتال را در رزومه خود دارد برای اطلاعات بیشتر با گروه ( عالی صنعت ) تماس بگیرید .