انواع دوربین مداربسته، مدل های مختلف دوربین همراه با کاربردشان – فنی مهندسی مهراصنعت

دوربین های مدار بسته FishEye یا چشم ماهی زاویه دید بالا، نصب و راه اندازی آسان و پوشش وسیع داشته که معمولاً روی سقف نصب شده و تصویری پانورامیک با زاویه دید ۳۶۰ درجه سایت parsiancctv ارائه میدهند. براکت 180 درجه : برای تنظیم دوربین در جهت عمود و تا زاویه 180 درجه می توان از این براکت استفاده نمود. معایب : حجم تصویر برداری بالا و نیاز به حافظه بیشتر برای ضبط تصاویرالبته در مقایسه کلی می توان گفت امروزه استفاده از دوربین های مداربسته آنالوگ منسوخ شده و دوربین های مداربسته HD به صورت کامل جایگزین دوربین های آنالوگ شده اند.کیفیت تصویر در دوربین های آنالوگ با TVL (تی وی لاین ) مشخص می شد و اما در دوربین های HD این کیفیت با MP (مگا پیکسل) سنجیده می شود TVL در حقیقت خط های افقی هستند که تصویر را تشکیل می دهند اما پیکسل ها با استفاده از نقاط ریز و تجمع این نقاط پیکسل در کنار هم تصاویر را تشکیل می دهند و این نوع تصویر برداری در دوربین های دیجیتال و با کیفیت بالا مرسوم می باشد. دوربین های مداربسته عموما برای استفاده های امنیتی و نظارتی کار برد دارند و مثال هایی از این کاربردها را در تصاویر بالا مشاهده می کنید که چند نمونه از کاربرد دوربین مداربسته از جمله در مکان هایی که کوره های ذوب آهن وجود دارد و امکان حضور نیروی فردی در نزدیکی آنها بدلیل حرارت نیست و یا کنترل ترافیک و یا کنترل هوشمند تردد برای سازمان های راهنمایی و رانندگی و همچنین نمونه ای از استفاده از دوربین مداربسته در کنترل عبور و مرور فضای یک کارخانه و انتقال تمامی این تصاویر به اتاق های مانیتورینگ می باشد.

نصب دوربین برای کارخانه امری ضروری است زیرا با این سیستم مدیر شرکت می تواند در زمان استراحت در دفتر خود، یا در زمان هایی که در کارخانه حضور ندارد تصاویر خطوط تولید و کارکنان خود را در هر لحظه داشته باشد همچنین با نصب دوربین های گردان در سالن های تولید می توانید تمامی گوشه و کنار های سالن را با چرخاندن و کنترل دوربین از راه دور ببینید حتی قابلیت زوم و فوکوس نیز برای شما از راه دور امکان پذیر است. دوربین های مدار بسته PTZ یا اسپیددام قابلیت زوم بالا، چرخش افقی ۳۶۰ درجه و چرخش عمودی ۱۸۰ درجه را دارند. دوربین مداربسته اسپید دام شکل کامل تری از دوربین دام است که سرعت بالا و قابلیت چرخش و زوم باعث شده در واقع بهترین دوربین مدار بسته رنگی باشند. دوربین های پین هول که به دوربین های مخفی نیز معروف هستند، به خاطر اندازه کوچکشان قابلیت نصب و تصویربرداری در هر مکانی را دارند.

برای دوربین های فضای بیرون از کاور استفاده کنید : استفاده از کاورها باعث می شود تا عمر دوربین های شما که در فضای باز در معرض نور خورشید، باران و گردو غبار هستند بالاتر رود علاوه بر این این کاورها شکیل هستند همچنین استحکام بالایی دارند و مانع از به سرقت رفتن دوربین ها می شوند. دوربین ها نباید رو به نور نصب شوند : به هیچ عنوان دوربین های مدار بسته را رو به نور نصب نکنید به این نکته توجه داشته باشید که این موضوع باعث می شود تصویر دوربین های شما خیلی روشن شود و اجسامی که از جلوی آنها رد می شوند به صورت واضح دیده نحواهند شد برای مثال چهره افراد در این حالت تاریک دیده می شود. از این رو مراحل گام به گام نصب دوربین مدار بسته را به صورت تصویری به شما معرفی خواهیم کرد. تهیه نقشه و جایگذاری دوربین هااولین قدم قبل از نصب سیستم نظارتی تهیه نقشه و جایگزاری دوربین ها به توجه به فضای دخلی و بیرونی اماکن می باشد برای مثال دوربین های سقفی دارای لنز های wide هستند یا می توان گفت فیلم برداری در این دوربین ها به صورت پهن است و عموما از این نوع دوربین ها در فضاهایی مثل اتاق ها استفاده می شود و یا دوربین های دیواری که لنز آنها Tele یا طولی است برای فضاهایی مانند خیابان ها راه رو ها و سایر محیطی که فیلم برداری طولی احتیاج دارد استفاده می شود.برخی دیگر از مشخصات دوربین های مدار بسته نیز تعیین کننده است که می توان در این مشخصات به حالت دید در شب دوربین، ضد آب یا ضد گردو غبار بودن دوربین ها که این موضوع تعیین کننده دوربین های داخل و خارج ساختمان می باشد اشاره نمود در دوربین هایی که روی پلاک آنها In Door نوشته شده شما عموما نمی توانید آنها را در محیط بیرون نصب کنید چون در مقابل ورود آب و گردو غبار آسیب پذیر هستند و در این حالنت می بایست از دوربین هایی با مشخصه out Door استفاده شود.

مرحله اول نیاز به تجربه و نظر کارشناسی دارد که شما در این مرحله حتما می بایست سراغ کارشناسان خبره رفته و از مشاوره آنها بهرمند شوید لذا به همین دلیل اولین مرحله در سفارش دوربین از این شرکت کارشناسی محل و تهیه نقشه شما به صورت رایگان می باشد در این نقشه جایگاه دوربین ها در ساختمان مشخص شده و مسیر های سیم کشی تا دستگاه ضبط تصویر مشخص می شود. نصب دوربین های مدار بسته در محل های مشخص شدهپس از تهیه نقشه نوبت به نصب دوربین های مداربسته در محل های مشخص می شود در این مرحله نیز باید به یکسری نکات توجه کرد که در زیر تعداد مهمی از آنها را نام برده و توضیح می دهیم. صرف نظر از قابلیت دید در شب، یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین های سقفی گنبدی شکل، دوربین دام گفته می شود. تنظیم دستگاه ضبط تصویر DVR یا NVR و انتقال تصویر بر روی اینترنتدر مرحله آخر نوبت به تنظیم دستگاه ضبط تصاویر میرسد DVR برای دوربین های آنالوگ و HD و NVR برای دوربین های تحت شبکه یا IP می باشد این دستگاه ها قابلیت های بسیار بالایی دارند و می توان زمان فیلم برداری را در آنها تنظیم نمود یا حتی حالت های مختلف تشخیص حرکت، آلارم و بسیاری دیگر از قابلیت هایی که شما می توانید از آنها استفاده کنید را روی این دستگاه ها تنظیم نمود.

برای مشاهد و ضبط تصاویر دوربین های مداربسته از DVR استفاده می شود دی وی آرها در انواع مختلف آنالوگ و HD ساخته می شوند که به DVRهای HD نام HD DVR اتلاق می گردد این دستگاه ها در ظرفیت های 4، 8، 16، 32 و 64 کانال وجود دارند و هر کانال به معنی ظرفیت نصب یک دوربین بر روی DVR است یعنی یک دستگاه 4 کانال حداکثر ظرفیت نصب 4 دوربین را دارد.بر روی این دستگاه ها هارددیسک های internal نصب می شود که هارد های مورد استفاده در کامپیوتر های خانگی می باشد و بسته به ظرفیت هارد و کیفیت تصاویر دوربین مداربسته مدت روز ضبط و ظرفیت هارد مشخص می شود.این دستگاه ها قابلیت اتصال بر روی اینترنت را دارند و با برنامه و نرم افزار منعطف آنها می توان ضبط و مدیریت سیستم مداربسته را انجام داد و انتقال تصاویر بر روی موبایل و کامپیوتر از طریق این دستگاه امکان پذیر می شود.

دوربین های بولت با استفاده از نور مادون قرمز قابلیت تصویربرداری در شرایط بد نوری و تاریکی را نیز دارند. لامپ مادون قرمز یا LED های مادون قرمز : برای تصویر برداری در شب از این لامپ ها استفاده می شود که به پرتاب نور این لامپ ها IR گفته می شود بطور مثال دوربین هایی با پرتاب نور IR 10 می توانند 10 متر جلوتر از محل نصب دوربین را روشن کنند. حسگر نور سنج : حسگر حساس به نوری می باشد که با کم شدن نور محیط LED های مادون قرمز را روشن می کند. دوربین مدار بسته تحت شبکه و IP نوعی از سیستم های مدار بسته هستند که در بستر شبکه کار می کنند بدلیل داشتن IP مخصوص برای هر دوربین و دستگاه به آنها دوربین های IP گفته می شود و بخاطر نصب آنها در بستر شبکه به آنها عنوان دوربین های تحت شبکه نیز داده شده است مزیت این سیستم ها کیفیت بسیار بالای تصاویر و معایب آن تاخیر در ارسال تصویر و قیمت بالا می باشد.از دوربین های مدار بسته Ip در پروژه های حرفه ای با وسعت بالا استفاده می شود از دیگر مشکلات این سیستم ها می توان محدودیت کابل کشی با کابل های شبکه نام برد که برای افزایش کابل کشی در آنها باید از بستر فیبر نوری یا انتقال تصویر رادیویی استفاده نمود.

دستگاه ضبط تصاویر یا DVR (Digital Video Recorder) وظیفه ضبط و نمایش تصاویر ارسالی از طرف دوربین های مداربسته را دارد بطوری که تصاویر را می توان به صورت درلحظه بر روی نمایشگر و یا تصاویر قدیمی را که بر روی هارد دیسک خود ذخیره سازه کرده است مشاهد و بازبینی کرد. با استفاده از کابل ها و فیش های ارتباطی به این کابل ها می توان برق مورد نیاز دوربین ها را از منبع تغذیه تامین نمود و با استفاده از کابل هایی که برای تصویر هستند تصاویر را از دوربین ها به دستگاه DVR منتقل نمود. داکت کشی و کابل کشیسیم کشی دوربین مدار بسته به دو صورت احام می شود سیم کشی روکار و سیم کشی توکار در حالتی که سیم کشی روکار باشد نیاز است تا از داکت برای مخفی کردن سیم ها از مسیر دوربین تا دستگاه ضبط تصویر DVR و NVR استفاده شود این مرحله نیاز به سلیقه دارد تا کار شکیل باشد همچنین در این مرحله باید کوتاه ترین و بهترین مسیر انتخاب شود و کابل ها با فاصله 25 سانتیمتر از سیم برق کشیده شوند تا نویز حاصل از میدان مغناطیسی سیم های برق روی تصاویر دوربین مدار بسته شما نیافتد.برای کابل کشی تا 50 متر از کابل های ترکیبی استفاده کنید و مسیر های بیشتر از 50 متر می بایست سیم تصویر تنها کشیده شده و برای تغذیه برق دوربین ها از نزدیکترین انشعاب برق استفاده نمود.

ورودی منبع تغذیه : این ورودی برای تامین برق DVR توسط منبع تغذیه 12 ولت و 3 آمپر استفاده می شود. پورت LAN : برای اتصال دستگاه DVR به اینترنت از این پور می توان استفاده نمود. اولین موضوعی که در استفاده از این سیستم ها به ذهن انسان خطور می کند تامین امنیت است و این موضوع یک دلیل کافی و مهم برای کسانی که از این سیستم ها استفاده می کنند می باشد در حقیقت دوربین مداربسته نوعی بازدارنده و جلوگیری کننده از وقوع جرم در محل هایی که از آن استفاده شده است می باشد. بنابراین مناسب برای مکان هایی با کاربری خاص هستند و در کاربرد های معمولی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. محل اتصال پایه : محلی که دوربین مداربسته با استفاده از آن بر روی دیوار یا سقف پیچ می شود. روش دیگر انتقال تصویر دوربین ها انتقال تصاویر تحت وب با استفاده از Ip استاتیک یا ثابت می باشد در این روش شما تصاویر دوربین مدار بسته خود را می توانید بر روی کامپیوتر داشته باشید و از هر محلی دوربین های خود را با استفاده از اینترنت چک کنید.

960 H : نمایان گر تکنولوژی ساخت دوربین های مداربسته آنلاوگ است که امروزه استفاده از آنها بدلیل مطلوب نبودن کیفیت تصویر برداری در بازار بسیار کم شده است. HD SDI : تکنولوژی آزاد و زیر شاخه ای از دوربین های مداربسته HD است که بدلیل محدودیت طول کابل کشی و قیمت بالای تجهیزات مورد توجه بازار نمی باشد. برای کسب اطلاعات در مورد هر یک از این خدمات می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان نیز بهره ببرید و یا بر روی لینک های بالا کلیک نمایید. نصاب دوربین مدار بسته شخصی است که بتواند تمامی مراحل بالا را به صورت استاندارد و با رعایت اصول ایمنی انجام دهد. دوربین ها را در ارتفاع مناسب نصب کنید : حداکثر ارتفاع استاندارد برای نصب دوربین ها 4 متر می باشد از این ارتفاع بالاتر باعث می شود تا فاصله دوربین تا اجسام بیشتر از استاندارد شده و یک دید از بالا را به شما خواهد داد که سبب مشخص نشدن چهره افراد و مشکلاتی از قبیل دیده نشدن جزئیات می شود.

دوربین های مداربسته از لحاظ شکل ظاهری به انواع بولت (bullet)، دام (dome)، اسپیددام (speeddome) یا PTZ، باکس ((box، فیش آی (fisheye) ، مینیاتوری پین هول یا مخفی و مکعبی (cube) تقسیم میشوند که در ادامه هرکدام را به اختصار توضیح خواهیم داد. بهجای نصب ۴ دوربین مداربسته معمولی مجزا، میتوان همان محیط را با نصب یک دوربین فیش آی در مرکزیت، بهطور کامل پوشش داد. وظیفه تصویر برداری از محیط بر عهده دوربین های مداربسته می باشد این دوربین ها مانند چشم انسان عمل کرده و تصاویر دریافتی از محیط را به دستگاه ضبط تصویر و نمایشگر ارسال می کنند. سیستم و تکنولوژی پیشرفته مخصوص ساخت داهوا این دوربین را از سایر دوربین ها متمایز کرده است. گرچه تفاوت قیمت در این برند با برند های دیگر کمی احساس میشود اما کیفیت و برند داهوا این مشکل را پوشش داده است. کیفیت آنها مانند دوربین های تحت شبکه با مگاپیکسل سنجیده می شود. با اینکه کیفیت این دوربین ها نسبت به انواع دوربین های مداربسته معمولی بالاتر است، دیگر مشخصات آنها مانند رزولوشن تصویر، حسایت به نور، بازه داینامیک و …