انواع دوربین مداربسته خانگی برای نصب در منزل

کارت DVR در واقع رابط بین دوربینهای مداربسته آنالوگ با سیستم کامپیوتر است. بدینصورت که عموما دوربینهای آنالوگ دارای پورت کواکسیال(Coaxial port) هستند و ارتباطات آنها به وسیله کابلهای کواکسیال (عموما RG-59) و سوکت BNC برقرار میگردد. کابل متداول برای انتقال تصویر این دوربینها کابل کواکسیال RG-59 است؛گرچه ارتباط تصویر این دوربینها با کابلهای مختلف بر حسب نیاز امکانپذیر است. از ضبط تصاویر با فرمتهای تصویری و کیفیتهای مختلف تا قابلیتهای هشداری متنوع، ارتباط با شبکه و بکارگیری نرم افزارهای کاربردی. این دستگاه بر مبنای کنترل دوربینهای شبکه طراحی شده و مدلهای مختلف آن در ابعاد مختلف موجود است. دوربینهای بالت در کیفیتهای متفاوت در طرحهای مختلف به صورت شبکه و آنالوگ ساخته و به بازار عرضه میشوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم میکند. زوم دیجیتال که با استفاده از نرمافزار عکس را بزرگنمایی میکنند که اغلب در اندازههای بزرگ موجب کاهش کیفیت تصاویر میشود.

همچنین اکثر دوربینهای مداربسته با شدت نورهای مختلف میتوانند تصویر ایدهآل ارائه کنند . نویزهای مختلف الکترومغناطیسی و نویزهای ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربینهای مداربسته آنالوگ میباشند. امکان ارسال همزمان تصویر، صدا و برق در بستر شبکه، یکی از بارزترین ویژگیهای دوربینهای IP است. دوربینهای آنالوگ در مقایسه با دیگر دوربینهای مداربسته از کیفیت پایینتری برخوردارند. دوربینهای اسپیددام به دلیل تعبیه شدن موتور روی آنها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربینهای مداربسته برخوردارند. در بازار این دستگاهها ممکن است هیچ ورودی صدا نداشته باشند و یا یک یا چند ورودی صدا در آنها تعبیه شده باشد. این سیستم امکان کنترل دوربینهای IP و ذخیرهسازی تصاویر آنها را فراهم میکند. با ذخیره سازی ابری فیلم را به راحتی ذخیره می کند. پلیس میتواند با مشاهده پلاک خودروی متخلف، راننده مربوطه را شناسایی و جریمه کند. در این شرایط دوربینهای مداربسته میتوانند نقش مهمی را ایفا کنند. در گذشته جرائم بیشماری در سطح شهرها اتفاق میافتاد که با نصب دوربینهای مداربسته در سطح شهرها باعث پیشگیری از جرائم و آسیبهای دیگر اجتماعی شده است.

دی وی آر ها شامل تعداد محدودی ورودی و خروجی تصویر و صدا هستند و همین محدودیت تعداد ورودیها آنها را دستهبندی کرده است. دی وی آر ها دستگاههای مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربینهای آنالوگ هستند. سیستم DVR مستقل از کامپیوتر را دی و آر استندالون (ُStandalone) مینامند. Wyze Cam: کوچک اما قدرتمند به طوری که یک اتاق کامل را فقط در 3 ثانیه اسکن کند و که با توجه به منطقه قابل تنظیم است. اتاق خواب؛ با وجود اشیا گران قیمت در اتاق خواب برای حفظ حریم خصوصی دوربین مداربسته منزل در اتاق خواب نصب نمی شود. در این سری از مقاله های مجله شبکه ارغوان توضیحاتی در رابطه با دوربین مداربسته منزل گردآوری شده است که به استحضار می رسد. NVR مرکز اتصال شبکه به شمار میرود و سیاستهای اتصال در شبکه با توجه به الگوی شبکه متفاوت خواهد بود. کارت DVR یک کارت کامپیوتری است که در دو حالت داخلی (Internal) یا خارجی (External) بر روی کامپیوتر نصب میگردد. امروزه بیشتر دوربینهای مداربسته دارای کاور ضد آب بوده و به نحوی ساخته شدهاند که هم قابلیت نصب در محیط داخلی و هم در محیط خارجی را دارند. این دوربینها قابلیت نصب شدن بر روی سقف را نیز دارند.

این سیستم بیشتر برای مصارف کوچک و استفادههای کوتاهمدت توصیه میشود. از این دوربینها بیشتر در مواقعی استفاده میشود که نیاز است فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. دوربین مداربسته یا CCTV یک سیستم امنیتی و نظارتی است که در مکانهای تجاری و عمومی و حتی منازل مورد استفاده قرار میگیرد. دوربینهای صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمانها مورد استفاده قرار میگیرند. به کلیه دوربینهایی که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده میکنند دوربینهای دید در شب یا اینفرارد (IR) گفته میشود. 960 میباشد. اما از دیگر معایب این دوربینها،هزینه بالای سیمکشی و ارتباط باسیم است که موجب بیکیفیتی و ناامنی میشود. نحوه اتصال در NVRها تابع مستقیمی از مفاهیم شبکههای کامپیوتری است. وظایف عمده NVRها همانند DVRها بوده و قابلیتهای نسبتا مشابهی را دارا میباشند. صدا و تصویر این دوربینها هر یک توسط کابل دورشتهای جداگانه منتقل میشود که یک رشته از سیمها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا میکند.

امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربینهای دیجیتال نشان داده است. دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال (Digital Video Recording) که به اختصار DVR نامیده میشود یک سیستم نظارت و کنترل بر دوربینهای مداربسته آنالوگ است. برای نظارت ترافیکی در شهرها و کشورها، دوربینهای مداربسته را در خیابانها و بزرگراهها نصب میکنند تا ترافیک و رفت و آمد خودروها را مورد بررسی قرار دهند. این ویژگی باعث میشود فضای بزرگتری را پوشش دهد. در کارخانجات صنعتی نیز از دوربینهای مداربسته در محلها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک، دشوار و یا حتی غیرممکن است نیز بهره گرفته میشود. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربینهای سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته میشود. میزان زوم اپتیکال با ضریب x نشان داده میشود. برد دید در شب این دوربینها وابسته به تعداد و نوع LEDهای تعبیه شده بر روی دوربین مداربسته کم و زیاد میشود. دوربین مداربسته اسپیددام میتواند به چپ و راست بچرخد. هریک از انواع دوربین های مداربسته نظارتی و امنیتی مزایا و قیمت های متنوعی دارند که با توجه به نیاز و هدف کاربر و مکان نصب دوربین مداربسته توسط شرکت های مختلف به بازار عرضه شده است.

اشاره به این نکته که یک کامپیوتر را باید برای استفاده از این کارت در نظر گرفت . این در حالی است که دوربینهای تحت شبکه یا همان IP دارای پورت اترنت (Ethernet Port) بوده و برای برقراری ارتباطات بین آنها از کابلهای شبکه Twisted-pair و سوکت RJ-45 استفاده میشود. اطلاعات نیز درون کامپیوتر ذخیره میشود. از آنجا که این سیستم به طور خاص برای ذخیره و کنترل دوربینهای مداربسته طراحی شده است استفاده از آن در مقابل نوع کارت کامپیوتر دی وی آر ترجیح داده شده و توصیه میگردد. در سیستمهای مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربینهای تحت شبکه میتوانند با ارتباطات سِری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. از آنجا که سایر دوربینها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربینها بیشتر در جاهایی استفاده میشود که زوم یا فکوس مطلوب باشد. دوربینهای مداربسته ممکن است برای مشاهده فضاهای سرپوشیده و داخلی ساختمانها استفاده شوند و یا در برخی از مواقع بر حسب نیاز در فضای خارج محیطی و در مکانی رو باز نصب شود. این دوربینها بیشتر برای نصب در محیطهای داخلی و بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است.

به همین دلیل استفاده از کابلها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربینها تاثیر بسزایی دارد. در این بخش به معرفی و بررسی برخی از تجهیزات و لوازم جانبی دوربینهای مداربسته میپردازیم. با توجه به اختلاف پایین در قیمت و البته کیفیت بالای در تصویربرداری، ظاهرا این دوربینها در مقایسه با دوربینهای معمولی آنالوگ، انتخاب بهتری به حساب میآیند. در ضمن این دوربینها همانند دوربینهای آنالوگ، نیاز به یک مودم روتر نیز دارند. ضمن بکارگیری امواج دیجیتال، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط میشوند. این دوربینها در واقع دوربینهای آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آنها تعبیه شده است. البته دوربینهای مداربستهای که جنس بدنه آنها در برابر آفتاب و گرمای زیاد، باران، برف، رطوبت، سرما و ضربه احتمالی مقاومتر است و دارای استانداردهای IP و IK هستند، معمولا برای استفاده در فضاهای خارجی مناسبتر میباشند . در نور شب و مکان هایی با نور کم، استفاده از انواع پروژکتورها یا روشنایی های مصنوعی توصیه می شود. دوربین های برند شرکت هایک ویژن، داهوا و یوبیکیوتی که پیشرو در عرضه دوربین های مداربسته در جهان هستند توسط شرکت شبکه ارغوان با قیمت های مناسب عرضه می شوند. کیفیت تصویربرداری دوربین IP به مراتب از دوربین آنالوگ قدرتمندتر است.

هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل میکند و به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل میگردند. انتخاب نوع سیستم مناسب با برنامه ای که مالک در نظر دارد برای نصب دوربین مداربسته منزل رابطه مستقیم دارد. قیمت کم، سیستم کوچک و نصب آسان، سه مزیت مهمی هستند که دوربینهای آنالوگ را به بهترین انتخاب برای کاربران خانگی و کسب و کارهای کوچک تبدیل کردهاند. PTZ مخفف سه کلمه (Pan-Tilt-Zoom) است. از اینرو فرد میتواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستمهای مداربسته، دوربین را به هر جهت که میخواهد بچرخاند و در هر جا که میخواهد زوم کند. دوربینهای چرخشی یا Speed Dome و یا PTZ دوربینهای مداربسته ای گفته میشوند که قابلیت چرخش دوربین در جای خود به وسیله کنترلکننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. قابلیت زوم اپتیکال قادر است سوژه را تا چندین کیلومتر دورتر هم نشان دهد.

برای ایمنی بیشتر بهتر است دوربین های مداربسته منزل را به سطحی مانند دیوار چسب یا پیچ کرد. کارفرما میتواند به منظور نظارت بر ایمنی و عملکرد صحیح کارکنان دوربین مداربسته را در محیط کار نصب کند. دوربینهای مداربسته مورد استفاده در صنعت، بر خط تولید محصول نظارت میکنند. کیفیت آنها آنالوگ است و امکان استفاده از آنها بصورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد. بهترین اندازه برای دوربین مداربسته مخفی برای منزل، دوربین هایی مداربسته منزل، با لنزهای کوچک هستند که از طریق سوراخهای کوچکی تصاویر را ضبط می کنند در نتیجه بر کیفیت تصویر تاثیر منفی دارد. دوربین مداربسته در واقع کار جمعآوری اطلاعات محیط اطراف را از طریق مانیتورینگ و ارسال اطلاعات به حافظه ذخیرهسازی انجام میدهد که در صورت لزوم امکان بررسی آنها وجود دارد. دوربینها معمولاً توانایی چرخش تا 180 درجه به صورت عمودی را دارند. این دوربین مداربسته قابلیت چرخش تا 360 درجه به صورت افقی را دارد. گرچه قابلیت های DVRها متفاوت است و در بین فول آپشنها نیز گزینهها بسیار متنوع خواهند بود. به دلیل تغییر نور در فضاهای باز لنز دوربین مداربسته باید به نحوی باشد که توانایی تفکیک رنگ، تنظیم نمودن نور دریافتی، کم کردن و از بین بردن نویز در تصویر، نمایش تصویر واضح در شب و یا نورکم را داشته باشد و همچنین نسبت به آب و ضربه نیز مقاوم باشد.

تفاوت دوربینهای مداربسته آنالوگ و تحتشبکه چیست؟ دستگاه کنترل و ذخیرهسازی تصاویر دوربینهای مداربسته تحت شبکه IP را Network Video Recording یا به اختصار NVR مینامند. دوربینهایی که در محیطهای بیرون وجود دارند به دلیل اینکه هم میزان نور محیط و هم شرایط آب و هوایی متفاوت است نیازمند نوعی طراحی بوده که دوربینهای مداربسته را در برابر تغییرات مقاوم سازد. این دوربین با قابلیت بزرگنمایی 30،23،20،12،10 برابر تولید شده است و هر چقدر که قابلیت بزرگنمایی بیشتر باشد، کیفیت زوم تصاویر بیشتر است. به این معنی که اگر عدد آن x12 را نشان دهد دوربین قادر است تا 12 برابر اندازه وقعی روی تصاویر زوم کند. زوم اپتیکال یا تغییر طول کانونی لنز برای زوم به داخل یا خارج، موجب میشود که دوربین در هنگام زوم کردن، کیفیت تصاویر را حفظ کند. این پورت به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و انتفال تصویر روی اینترنت استفاده میشود. این دوربینها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال دادههای تصویر و صدا استفاده میکنند.

ارتباط دوربینهای مداربسته بیسیم از طریق IP بسیار مطمئنتر و امنتر است. این دوربینها که نام اصلیشان دوربینهای بادی body camera میباشد، دوربینهای مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها تعبیه شده است. معمولا تعدادی LED در اطراف لنز این دوربینها نصب شده و به وسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن میشوند. در دوربینهای مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده میشود. از طرفی نظارت بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از جمله رعایت سرعت مجاز، با استفاده از دوربینهای مداربسته امکانپذیر شده است. از جمله این مشاغل میتوان به صنایع شیمیایی و راکتورهای هستهای اشاره کرد. دوربینهای مداربسته مینیاتوری یا Mini Camera همانگونه که از نامشان پیداست، دوربین مداربستهای است که اندازه کوچکی دارد.اما لنز این دوربینها به اندازهای کوچک است که معمولا میتوان از طریق ایجاد سوراخی کوچک، تصاویر را به وسیله این دوربینها ثبت کرد و بدنه دوربین را پشت سطحی مثل میز، صندلی، گلدان یا تابلو مخفی کرد. اگر در قسمتی از جاده تصادفی رخ داده باشد، پلیس میتواند از طریق دوربین مداربسته، بلافاصله از وقوع تصادف آگاه شده و اقدامات لازم را انجام دهد.

بحث دوربین های تحت شبکه IP همسان با بحث بر سر شبکههای کامپیوتری بسیار گسترده و سایت parsiancctv پیچیده است. با توجه به سیستم حفاظتی و ضد آب بودن بدنه (IP66) این دوربینها و شکل خاصشان این نوع دوربین مداربسته برای محیطهای بیرونی یا شرایط سخت آب و هوایی نیز مناسب هستند. دوربین مداربسته CAM Ring Stick Up: قیمت مناسب، سازگار با نصب در فضای داخل خانه یا خارج از منزل، هر نوع فعالیتی را پوشش می دهد. نوع دیگری از دوربین مداربسته نیز در صنعت استفاده میشود که حساس به درجه حرارت هستند و در هر مرحلهای از فرآیند، درجه حرارت را اندازهگیری میکنند. این دوربینها نسل ابتدایی دوربینهای مداربسته میباشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده میکنند. اجزای تشکیلدهنده دوربینهای دیجیتال عبارتند از لنز، سنسور تصویر، پردازشگر تصویر، چیپ فشردهسازی و چیپ شبکه.ساختار سیستمی این دوربینها بدینگونه است که اگر قصد داشته باشید به صورت آنلاین و از طریق اینترنت محل مورد نظر خود را مشاهده کنید، میتوانید با تنظیم آدرس IP بر روی آنها، از طریق شبکه یا اینترنت، به صورت آنلاین تصاویر ارسال شده از دوربینهای مداربسته را دریافت کرده و مشاهده نمایید.

اینها استانداردهای ورودی تصاویر هستند؛ گرچه ممکن است برخی از شرکتها خصوصا شرکتهای چینی تعداد ورودیهای متفاوتی برای محصولات خود در نظر بگیرند. این دستگاه که معمولا در اندازههای متفاوتی در ابعاد دیویدی پلیر تا کیس کامپیوتر در بازار موجود است بر حسب نیاز میتواند کوچک یا بزرگ و با قابلیتهای متفاوت باشد. هستند. در این دسته دوربینهای مداربسته معمولا دید در شبی با برد بالا نیز دارند. دوربین مداربسته منزل برای فیلمبرداری و ضبط ویدئو ها نیاز به اتصال اینترنت دارند. توجه داشته باشید که برد دید در شب نوشته شده در کاتالوگ دوربینها به بالاترین برد پرتاب نور دوربین اشاره دارد و الزاما مشخص کننده برد مفید دید در شب دوربین نیست. بدیهی است که نظارت روند این پروسه به صورت مستقیم امکانپذیر نیست. توجه داشته باشید که ضد آب بودن دوربین مدار بسته بولت به معنای امکان غوطهور کردن آن در آب نیست. در واقع به غیر از دستگاه مرکزی ضبط یا نمایش، هیچ دستگاه و یا فرد دیگری توانایی مشاهده و یا ضبط تصاویر را نخواهد داشت و به همین دلیل یک مدار بسته بین دوربین و نمایشگر تشکیل میشود.