انواع دوربین مدار بسته و بررسی مزایا و معایب هر کدام

این مدل از دوربینهای مداربسته عموماً با مقاومت بالایی در برابر شرایط گوناگون محیطی سایت parsiancctv طراحی میشوند. لذا با توجه به نوع محیطی که قرار است پایش دائمی از تمام اتفاقات آن را داشته باشند، انتخاب خواهند شد. در این دوربینها فارغ از نیاز به نور محیط تنها با حضور اشعه مادون قرمزی که توسط خود دوربین تولید خواهد شد، قابلیت پایش فضا فراهم خواهد آمد. در ایده دوم تمرکز دستگاه متوجه قسمت بالایی طیف مادون قرمز میباشد. در ایده اول تمرکز دستگاه دوربین مادون قرمز در جمعآوری نور از طیف پایین اشعه مادون قرمز میباشد. در طراحی دوربینهای مدار بسته بر اصل استفاده از مادون قرمز، دو ایده طراحی وجود دارد. انواع دوربین مداربسته در مکان های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد و در دورانی هستیم که میتوانیم با نصب چند دوربین مداربسته در هر فضایی که بخواهیم، ضریب امنیتی بالایی را ایجاد کنیم. در واقع شما میتوانید آنها را به گونهای تنظیم کنید که تنها چند نقطه از فضا را به شکل متوالی پایش کرده و اطلاعات زنجیروار را ارسال نماید. هر چند قیمت خود دستگاه به هیچ حالت ارزان محسوب نمیشود؛ اما گاهاً حذف مقدار طولانی از انواع کابلهای برق و مخابراتی صرفه اقتصادی قابل توجهی به دنبال دارد.

به این ترتیب در صورت تحلیل درست فضا و استفاده بهینه از یک دوربین مداربسته چشم ماهی صرفه جویی قابل توجهی در هزینههای شما اتفاق خواهد افتاد. دوربین مداربسته چشم ماهی Fish eye بهترین ایده برای حضور در چنین فضاهایی میباشد. تعریف کلی از دوربین مداربسته چیزی متفاوت از یک تجهیز با توانایی فیلمبرداری میباشد. یک نوع دیگر از دوربین ها می توان به دوربین های مداربسته مخفی یا مینیاتوری اشاره کرد. این دوربین ها با سایر کابل های مورد نیاز نیز سازگار می باشد. این مدل از دوربین مداربسته با هدف نصب در فضاهای بسیار باز با درجات سخت به جهت دسترسی انتخاب میشود. با این تفاوت که به شکل مستقلتری در فضای هدف نصب میشود. محیط و البته هدف از نصب دوربین مداربسته نقش کلیدی در انتخاب مدل آن دارد. در این دوربینهای مداربسته از پنلهای خورشیدی برای تامین منبع تغذیه لازم به جهت عملکرد دوربین استفاده شده است و تمام سیستم از طریق نصب تجهیزات ارتباط از راه دور میتوانند با مرکز دادهها در تعامل قرار گیرند. البته در طراحی آنها خبری از استفاده از اشعه مادون قرمز نمیباشد؛ بلکه این مدل از دوربین مداربسته با استفاده از لنزهای ترکیبی خاصی میتواند تصاویر تقریباً واقعی در تاریکی معمولی از شبها داشته باشد.

از این رو میتوانید از دوربینهای مدار بسته با اشعه مادون قرمز بهرهمند باشید. اصولاً ایده بهرهمندی از اشعه مادون قرمز در پایش فضا مربوط به استفاده در تاریکی مطلق است. لذا ممکن است با درصد بالایی هر گونه سیگنال ارتباطی را از دست داده و یا اصولاً نداشته باشیم. اصولاً به دوربینهایی که طراحی خاصی دارند و با نصب در محلهایی ثابت، میتوانند از تمام لحظههای محیط فیلمبرداری کرده و اطلاعات خود را به محل دیگری برای پایش اطلاعات و یا ذخیرهسازی آنها ارسال کنند، دوربین مداربسته گفته میشود. دوربین مداربسته دام با شکل ظاهری که دارد، گاها با عنوان گنبدی نیز معرفی میشود. به هر صورت شکل کروی در مقابل لنز دوربین وجه تماشای ۳۶۰ درجهای برای آن همراه دارد. آنها میتوانند در یک فضای بزرگ با پهنای دید ۳۶۰ درجهای، برخی نقاط حساستر را به شکل دیدهای لحظهای نمایش دهند. این نوع دوربین مداربسته دارای یک لنز کوچک به شکل دایره می باشد که می تواند تصاویر را کنترل کند. دوربین های مداربسته بولت دارای بدنه استوانه هستند و شباهت زیادی به گلوله دارند جنس بدنه این نوع دوربین ها از فلز است و مقاومت بالایی دارند و بیشتر در فضاهای بیرونی نصب می گردند ور برابر برف و باران نیز دوام خوبی دارد.

دوربین مداربسته تحت شبکه اطلاعات موجود بر روی شبکه عمومی جا به جا می کند و بر خلاف توربو اچ دی این تصاویر را از طریق کابل ها و شبکه خصوصی انتقال می دهد که می توند توسط هکر ها هک شود. رزولویشن یکی از فاکتور های اصلی دوربین های مداربسته می باشد. معایب: یکی از معایب این دوربین مداربسته داشتن قیمت بالای آن نسبت به دوربین های آنالوگ می باشد البته دلیل این تفاوت قیمتی به دلیل داشتن قابلیت پردازش تصویر در خود دوربین می باشد. مزایا: بر خلاف دوربین های آنالوگ این نوع دوربین نیاز دارد که به وسیله کابل انتقال تصویر را انجام دهد. عدم حضور کابل جدا از همین سرعت اجرا، انعطاف بالایی برای حضور دوربین مداربسته در هر فضایی ایجاد کرده است. اما گاهی لازم است تا جدا از بحث نظارت، فضای پایش خود را به سمت رسیدن به یک پایگاه داده دقیق از تمام جریانات جاری در محیط گسترش دهیم.

جدا از امکان اتصال بیسیم با مرکز کنترل، امکان ذخیره اطلاعات از طریق نصب کارتهای SD در خود دوربین خورشیدی در نظر گرفته شده است. این مرکز کنترل غالباً در کنار فضای تحت پایش قرار میگیرد؛ اما اگر قرار باشد تا اطلاعات را در سطحی وسیعتر و یا بسیار دورتر از مکان مورد نظر داشته باشیم، چه ایدهای دارید؟ همچنین این نوع دوربین مداربسته همانند سایر دوربین ها قابلیت دید در شب را نیز دارد و از نظر کیفیت ثبت تصاویر از 1 تا 12 مگاپیکسل را در برمی گیرد.استاندارد IP در دوربین مداربستههمچنین این نوع دوربین مداربسته همانند سایر دوربین ها قابلیت دید در شب را نیز دارد و از نظر کیفیت ثبت تصاویر از 1 تا 12 مگاپیکسل را در برمی گیرد. این نوع دوربین ها برای ایجاد امنیت بیشتر و نظارت ساخته و وارد بازار شده اند و نقش بسیار پر رنگی در زندگی امروز ما دارند. استفاده از یک دوربین چشم ماهی با محل استقرار خوب میتواند ما را از خرید چندین دوربین ساده و نصب در محلهای متنوع از فضا بینیاز سازد. به این ترتیب بدون نیاز به کابلکشیهای طولانی تنها با حضور یک مودم ساده میتوانید سطح کاملی از اطلاعات را در هر نقطه از جهان تنها با استفاده از اینترنت داشته باشید.

از این رو یکی از بهترین ایدهها برای نصب در بالاترین نقطه فضای هدف مانند سقفها با هدف پایش ۳۶۰ درجهای محیط میباشد. لکن بهترین نقطه برای نصب آنها در مرکز فضا و عموماً همراه با بالاترین ارتفاع ممکن است. البته در مدلهایی قابلیت نصب در محیطهای بسته نیز همراه آنها شده است. عموماً از دوربین مداربسته چشم ماهی با هدف نصب در فضاهای بسیار بزرگ و البته باز استفاده میشود. البته در طراحی این دوربینها نوع زاویه دید مشخصی نمیباشد. دوربینهای مداربسته با تکنولوژی دید در شب کاملا مناسب برای نصب در فضاهای باز و دوردست است. لذا شما در مقام یک مصرفکننده باید بتوانید در مدلهای متنوع از این ابزار، نوع مناسب را انتخاب کنید. چرا که در این طیف میتوانیم انعکاس حرارتی هر یک از اجسام حاکم بر محیط را جستجو کنیم. از این رو هر گونه حرکتی از جانب جسمی که حرارتی متفاوت از اجسام صلب فضا دارد، قابل رویت میباشد. از این رو به صرف حضور آن در یک فضا نمیتوانید کاملا متوجه زاویه دید آن باشید. مثلاً فرض کنید در محیط یک بانک هستید و یا در فضایی که هر کسی میتواند از هر شیء با ارزشی در اختیار داشته باشد. به هر حال حضور حتی یک لامپ کوچک میتواند سطح روشنایی مطلوبی برای عملکرد صحیح بسیاری از دوربینها را فراهم آورد.

در ایده کلی برای طراحی یک سیستم پایش با کمک دوربینهای مداربسته شاهد طراحی یک مرکز کنترل با نصب تعداد مورد نیاز از مانیتورها هستیم. در طراحی این دوربینها شاهد پایههای گردان در کنار قابهای کروی هستیم. احتمالاً در سطح فضاهای بسته اداری تا ساختمانهای مسکونی شاهد این دسته از دوربینهای مداربسته باشید. این امکان برای آن است که احتمالاً مکان نصب دوربین در یک محیط کاملاً دور افتاده باشد. دوربین مداربسته دام در تمام ایدههای طراحی از یک قاب نیمکره برخوردار میباشد. همچنین شما می توانید این دوربین را در داخل اباژور یا چراغ مطالعه نصب کنید. این دوربینها تماماً با هدف نظارت و یا حفاظت مورد استفاده قرار میگیرند. همه دوربینهای مدار بسته با هدف تصویربرداری عادی طراحی نشدهاند. این دوربینها در دسته دوربینهای امنیتی قرار دارند و با هدف پایش حرارتی محیط مورد استفاده قرار میگیرند. در این طیف از نور هدف جمعآوری اطلاعات حرارتی است. امروزه شاهده افزایش دوربین مداربسته در اماکن عمومی و منازل هسیتم.

یکی دیگر از مدلهای متداول برای نصب در فضاهای باز ساختمانی مدلهای دوربین مداربسته از انواع روز و شب میباشد. حضور در محوطههای باز، انبارها، محلهای تجمع عمومی، فرودگاهها و فروشگاهها، ترمینالها و محوطههای بزرگ کارخانهای تا دیگر فضاهای صنعتی و تجاری از جمله نمونههای رایج با هدف نصب این دست از دوربینهای مداربسته میباشند. این دوربینها عموماً مناسب نصب در فضاهای آزاد هستند و با قابلیت پایش ۳۶۰ درجهای کاملاً برای حضور در محوطههای بزرگ شهری مناسب میباشند. به این ترتیب که با یک جانمایی درست و انتخاب دوربین مناسب قادر هستیم تا سطح پایش دائمی از محیط هدف داشته باشیم. دانستن انواع دوربین مداربسته با تمام جزئیات طراحی تا فضای مناسب برای نصب آنها را در ادامه تشریح خواهیم کرد. این نوع دوربین با داشتن کیفیت بسیار بالا تر و پیشرفته به سرعت طرفداران زیادی پیدا کرده است. این نوع دوربین ها امواج آنالوگ را دریافت و اطلاعات صدا و تصویر مورد استفاده قرار می دهند.

به عبارتی این دوربین ها یک کامپیوتر کوچک هستند که توانایی دارد پردازش تصاویر را در خود دوربین انجام دهد. دوربین مداربسته فیش آی در برابر گرد و غبار و همینطور تغیرات جوی هوی مقام نمی باشد و بهتر است در مکان ها سرپوشیده نصب شود. برای درک بهتر زاویه دید دوربین، دکمه زیر را لمس کنید. برای دید در فضاهای بسیار بزرگ، استفاده از دوربینها با لنز واید بهترین انتخاب است. این دوربینها برای استفاده در فضاهای بسیار بزرگ، محوطه ساخت و سازهایی که هنوز فاقد اتصال به شبکه برق هستند، باغها، ویلاهای شخصی، مکانهای دورافتاده و یا حضور در فضاهایی که عملاً امکان کابل رسانی وجود ندارد مانند سطح دریاچهها و آب سدها و… ضد آب بودن، مقاومت در برابر تابش خورشید و تحمل شرایط گوناگون دمایی از ویژگیهای عادی در طراحی آنها است. این دوربینها را با طراحی کاملا ضد آب تولید میکنند. مانند دوربین مداربسته ترمال که حساسیتهایش را متوجه نرخ تغییرات دما در محیط کرده است. دوربین مداربسته بولت، اسپید دام، PTZ و… دوربین مداربسته PTZ طراحی تقریباً مشابهی با مدلهای دام دارد. پایش فضا هدف نهایی در نصب هر مدل از دوربین مداربسته میباشد. دوربین مداربسته Indoor: هدف نهایی از طراحی تا کاربرد این دسته از دوربینها، نصب در فضاهای بسته ساختمانی با حفظ امنیت و کنترل فضاهای داخل بنا است.

عمده کاربرد این دسته از دوربینها در کنترل ورود و خروج افراد است. عمده مصرف این مدل از دوربین مداربسته غالباً در فضاها با ضریب امنیتی بسیار بالا میباشد. خلق چنین سیستمهای مدرن امنیتی با استفاده از دوربین مداربسته ممکن خواهد شد. دوربین مداربسته از نوع HD با قابلیت زوم بسیار بالایی است که میتواند در فضاها با ضریب حساسیت بالا مورد استفاده قرار گیرد. از این رو به طور کاملی میتواند انواع فضاهای اداری مانند سالنها تا فضای راهروها را پوشش داده باشد. این دوربینها با قابلیت کاملی در مقابل اثرات باد و باران از بدنه بسیار مقاومی در برابر تابش نور خورشید ساخته میشوند. اصولا دوربینهای مداربسته با طراحی خورشیدی را از متریالهای بسیار مقاومی میسازند. این دوربین می تواند تا 128 گیگ رم را پشتیبانی کند. در این صورت خود دوربین باید توانایی ذخیرهسازی اطلاعات را داشته باشد. در این ایده هر دوربین مداربسته صاحب یک آدرس IP مستقل در فضای اینترنت شده و تحت یک سیستم مدرن اینترنتی اطلاعات ثبت شده خود را منتقل میکند. در یک نگاه شما میتوانید اطلاعات آمده در مرکز پایش تصویری را به کانالهای اینترنتی بسپارید؛ اما در گامی حرفهایتر شما میتوانید از دوربینهای مداربسته شبکهای با قابلیت ارتباط مستقیم به اینترنت استفاده کنید.

از این رو اگر محیط بازی که قصد پایش آن را داریم، به هیچ حالت در یک تاریکی مطلق فرو نمیرود، میتوانیم از دوربینهای مداربسته روز و شب که قیمت مناسبتری به نسبت مدلهای مادون قرمز دارند برخوردار باشیم. غالبا به ندرت با فضاهایی مواجه هستیم که در تاریکی عمیق فرو میروند. از قابلیت چشمگیر این لنز می توان به دادن این امکان به کاربر که از راه دور بتواند فاصله کانونی را تغییر دهد اشاره کرد. معایب: از معایب این دوربین مداربسته می توان به کم بودن کیفیت تصاویر اشاره کرد. دوربین های مداربسته همانطور که می دانید انواع مختلفی دارند و کارایی های متنوعی از خود نشان می دهند. این نوع لنز در دوربین های پیشرفته تر مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل از دوربینها در هر دو وجه استفاده در فضاهای بسته و باز مورد استفاده قرار میگیرند. چرا که آنها در سطح وسیع برای نظارت در فضاهای بسته ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرند.

این دوربینها با قابلیت نصب در سقف فضاها با حداکثر استتار ممکن مورد استفاده قرار میگیرند. از طرفی موقعیت نصب آنها در سقف فضاها قابلیت تسلط بالا در کنار سطح استتار مطلوبی را تامین مینماید. آنها غالباً بزرگ و عاری از هر گونه تلاش برای استتار شدن هستند. برخی از آنها با شرایط کارکرد بسیار پیچیدهتری همراه هستند. امکان قابلیت چرخش خودکار برای پایش دائمی محیط نیز در برخی از نمونههای آنها دیده میشود. در مدلهای پیشرفتهتر از امکان ارتباط کارتی با حضور سیم کارتهای موبایل استفاده شده است. بهترین ایده استفاده از ابزار اینترنت میباشد. تکنولوژی برتر فروسرخ غالباً همراه با ایدههای پردازش از راه دور بدون اتصال فیزیکی کابلها میباشد. مزیت برتر در طراحی دوربین مداربسته دام امکان چرخش راحت ۳۶۰ درجهای آن است. عموم اهداف در طراحی انواع دوربین مداربسته پایش کامل محیط و تامین اهدافی مانند نظارت است. به هر صورت برای تامین انواع اهداف نظارتی تا حفاظتی با توجه به تنوع فضاها، انواع دوربین مداربسته طراحی شده است. این دوربین می تواند تصاویر را بصورت واید ثبت کند و اطراف تصویر را بصورت 360 درجه تصویر برداری کند.

واحد زوم اپتیکال را با X نشان می دهند برای مثال اگر در مشخصات 10x را دیدید به این معناست که قادر است تا 10 برابر اندازه واقعی تصویر زوم کند. در تعریفی دیگر رزولویشن به معنای واحد اندازه گیری تصویر می باشد بصورتی که هر چقدر ابعاد تصویر کوچک تر باشد رزولویشن کمتر است و در عین حال هر چقدر ابعاد تصویر بزرگتر باشد رزولویشن نیز بیشتر خواهد بود. طرحی که میخواهد سطح دسترسی شما را در سختترین فضاها امکانپذیر کند. لنز وری فوکال می تواند فاصله کانونی را تغییر دهد و همچنین قابلیت تغییر زوم و زاویه دید را دارد. از طرفی غالباً امکان زوم با سطح کیفی مطلوبی در آنها تعریف شده است. لکن بهرهمندی از امکان اتصال بدون سیم وجه برتری در سرعت اجرا تا قیمت تمام شده آن است. در این حالت برای بازخوانی دقیق اطلاعات نیاز به وضوح بالایی از تصاویر داریم تا بتوانیم دقیقاً هر آنچه در سطح محیط اتفاق افتاده است را مشاهده کنیم. با این وجود شاید بخواهید سطح امنیت پایش محیط را تا حداکثر دید در شب بالا ببرید.

دوربین مداربسته باکس قابلیت دید در شب ندارد ولی می تواند در فضاهای کم نور تصاویر با کیفیت را ثبت کنند. طراحی این دوربینها همراه با میدان دید بسیار گستردهای است. به این ترتیب همراه با این طیف از نور میتوان وجه تمایزی میان اجسام با حرارت متفاوت از محیط ایجاد کرد. در عملکرد این دوربینها نور ماهیتی نخواهد داشت؛ بلکه آنها سطح دمای حاکم بر اجسام محیط را رصد کرده و میتوانند هر گونه تغییرات دمایی که با احتمال بالا خبر از حضور جسمی متحرک دارد را گزارش دهند. این نورهای کم با قابلیت تقویت شدن میتوانند سطح پایش تقریباً واضحی از تغییرات در محیط را به نمایش گذارند. این موضوع باعث شده تا عموم طراحی این تیپ از دوربینهای مداربسته همراه با لنزهای Wide با فاصله کانونی تقریباً کوچکی باشند. دوربین مدار بسته یا همان Closed Circuit Television که به مختصر شده CCT می شناسیم به معنای تلویزیون مداربسته می باشد که وظیفه دارد تصاویر را همراه باصدا ثبت وضبط کند. در تشریح اولین نمونه از انواع دوربین مداربسته سراغ یکی از پیشرفتهترین آنها میرویم. لکن این مدل از دوربین مداربسته تماما از قیمت بالاتری به نسبت انواع عادی در مدلهای گوناگون برخوردار میباشد.

از این رو به نسبت موقعیت قرارگیری دوربین در فضای هدف انواع مدلهای Indoor و Outdoor تعریف خواهند شد. دوربین مداربسته Outdoor: این مدل از دوربین مداربسته با هدف نصب در فضاهای خارج از محیط ساختمانها طراحی شده است. به این ترتیب بدون آنکه نیاز به حضور دائمی ما و یا نگهبانها باشد، تمام آنچه در فضای هدف ما در جریان است را دیده و یا ضبط و ذخیرهسازی خواهیم کرد. این دوربینها با حضور سیستمهای ارتباط کارتی به راحتی قادر به ارتباط با موبایل و کامپیوترها از طریق هات اسپات هستند. به این ترتیب حتی دیگر نیازی به نصب مودم برای تکمیل فرایند ارتباط نمیباشد. به این ترتیب راحتتر میتوانید از حضور این دوربینها در فضاهای بسیار دور از دسترس بهرهمند باشید. محوطههایی که به هیچ حالت نمیتوانید تضمینی برای حضور حداقل روشنایی در آنجا داشته باشید. غالباً چنین تاریکی در عموم فضاهایی که میشناسیم وجود ندارد. از این رو غالباً از طول عمر بسیار بالایی برخوردار میباشند. از این رو به راحتی قابلیت پایش ۳۶۰ درجهای دارند. چالش جدی برای پایش فضاهای باز در محیطهای گوناگون هنگام شب در تاریکی حداکثری میباشد. در این مدل امکان پایش فضا در هر ساعت از شبانه روز وجود دارد.