انواع دوربین مدار بسته

تصاویر از همان ابتدای کار که ضبط میشوند، به صورت دیجیتالی ذخیره شده و به همان شکل نیز ارسال و دریافت سایت parsiancctv میشوند. ولی با این تفاوت که این دادهها و تصاویر به صورت دیجیتالی ذخیره میشوند. دوربین تحت شبکه برخلاف دوربین آنالوگ، برای انتقال تصاویر از امواج دیجیتالی و شبکه استفاده میکند. برای نگهداری و ذخیره کردن تصاویر در دوربینهای مدار بسته آنالوگ، از دستگاههای DVR استفاده میشود. مثلا در یک کارخانه که دستگاه ها به صورت اتوماتیک کار می کنند نصب دوربین مداربسته برای چک کردن کارکرد درست دستگاه ها لازم است. همانطور که از نام دوربین مداربسته دید در شب پیداست، آن ها قابلیت فیلمبرداری در شب را دارا هستند و عموما برای مکان های باز که حفظ امنیت در شب برای آن ها اهمیت دارد، مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از انواع دوربین مداربسته سیم کارت خور نیز جزو دوربین های کوچک محسوب می شوند. در بخش اول قصد داریم انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهر را معرفی کنیم تا متوجه شوید هر کدام از دوربین های مداربسته متناسب با چه مکان و چه نوع نیازی است. در باکس این سیستم های مداربسته لنز وجود ندارد و امکان نصب لنز از مهم ترین ویژگی های این مدل ها است و می توان لنز ثابت یا وریفوکال را روی آن ها نصب کرد.

دوربین های مداربسته یکی از اولین راهکارها برای تامین امنیت و پیشگیری از اعمال جرایم هستند. از نظر ظاهر این دوربین های مدار بسته شبیه به لامپ هستند و می توانند از خود نور نیز تولید کنند. از این نوع دوربین ها معمولا در فضاهای دارای نورکافی بهره می گیرند زیرا دارای دید در شب نیستند. این دوربین ها معمولا قابلیت دید در شب دارند و می توانند در محیط های تاریک نیز تصاویر مطلوب و واضحی ثبت کنند. پایه سه محوره ای این دوربین ها سبب می شود که بتوان آن را در جهت های مختلفی تنظیم کرد. شاید شکل ظاهری آن ها شبیه به انواع دام باشد اما با توجه به اینکه این تقسیم بندی از نظر انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری است، باید بگوییم اگر دو دوربین دام و دوربین مداربسته 360 درجه را در کنار هم قرار دهید متوجه می شوید آن ها چقدر با هم متفاوت هستند.

از جمله دوربین های ایندورمی توان به دوربین های مداربسته بولت، اسپید دام یا PTZ و از نمونه های اوتدور نیز می توان به دوربین های چشم ماهی، دوربین مداربسته دام و غیره اشاره نمود. در حال حاضر کاربران دیگر تمایلی به تهیه این نوع دوربین ها ندارد زیرا دوربین های بولت یا دام می تواند نیاز آن ها را رفع کند. به همین دلیل می توان با تهیه یکی از آنها ضمن صرفه جویی در هزینه ها و از نصب چند دوربین جلوگیری کرد. در ضمن کارشناسان ما آماده پاسخگویی و دادن مشاوره رایگان به شما عزیزان هستند. شما عزیزان میتوانید درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس گرفته و دوربین شما را برای تعمیر دریافت کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد دوربین AHD به لینک مورد نظر مراجعه کنید، که به طور کامل و جامع در مورد این نوع دوربین آنالوگ صحبت شده است. برای اینکه بتوانید از دوربین IP تصاویر را به سرعت و با کیفیت بالا دریافت کنید، باید سرعت اینترنت مناسبی داشته باشید. علاوه بر این کاربردهای صنعتی نیز برای دوربین ها وجود دارد. با ما در ادامه همراه باشید تا انواع دوربین مدار بسته را بر اساس معیارهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

همچنین به نوسانات برق نیز در ایجاد نویزهای دوربین را در نظر داشته باشید. به خاطر داشته باشید این دوربین ها قابلیت دید در شب ندارند و برای مکان هایی که نور کمی دارند، مناسب نیستند. همچنین باید یک روتر مناسب نیز برای راهاندازی سیستم خود تهیه کنید. معمولا برای مکان هایی که نیاز به یک سیستم کوچک و ارزان دارند که امکانات بالا هم در اختیارشان قرار دهد، مناسب است. این نوع دوربین ها ظاهری شبیه به گلوله یا لوله دارند و عموما برای فضاهای باز و بدون سقف کاربرد دارند. دوربین مداربسته لامپی به نوعی هم می تواند کارکردی مخفی داشته باشد و هم امکان ضبط 360 درجه را فراهم کند. دوربین مداربسته کوچک در مکان هایی به کار گرفته می شود که نیاز است دوربین قابل دیدن نباشد و نتوان تشخیص داد که در محیط سیستم امنیتی وجود دارد. مزیت این دوربین ها این است که احتیاج به کابل کشی برقی ندارند و نیروی برق مورد نیاز خود را از طریق اتصال به سرپیچ لامپ تامین می کنند. قابلیت PoE این امکان را فراهم میکند که دوربین تحت شبکه، از طریق کابل اترنت نیز تغذیه شده و برق خود را تامین کند.

سوئیچ شبکه، ارتباط بین دوربینها و سایر سیستمهای اتصالی شبکه را برقرار میکند. کیفیت تصویر 4k در دوربین تحت شبکه، نویدبخش دنیایی مدرنتر و پیشرفتهتر است. بنابراین در زمانیکه دوربین نیاز به سرویس یا تعمیرات خاصی داشته باشد، باید آن را به یک مرکز مجاز با تعمیرکاران حرفهای بسپارید. هر دوربین تحت شبکه دارای یک IP خاص است که به مرکز کنترل مورد نظر متصل میشود. این دوربین ها علاوه بر کارایی معمول برای امورات جنایی، شناسایی مجرمان و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین سقفی یا گرد نام های دیگری است که برای این نوع دوربین به کار می رود. تفاوت این دوربین ها با تمامی مدل های معرفی شده در بالا، امکان حرکت آن ها است. دوربین های چشم ماهی کابردهای گسترده ای دارند و در محیط هایی مانند سالن های بزرگ، سوله ها و فضاهای تفریحی بزرگ کاربرد دارند. از نظر نوع فیلمبرداری دقیقا مانند دوربین های 360 تصاویر را ضبط می کنند.

برای نظارت بر مکان هایی مانند خیابان ها از دوربین مداربسته ترافیکی از نوع بولت استفاده می شود. بسیاری از خانه ها و کسب و کارها از دوربین مداربسته برای حفظ امنیت مکان مورد نظر و محیط اطراف آن استفاده می کنند. دوربینهای آنالوگ برای نگهداری و آرشیو کردن تصاویر باید از یک حافظه برای ذخیره کردن تصاویر استفاده کنند. دستگاه DVR یا ضبطکننده تصاویر، وظیفه ذخیره کردن تصاویر را در حافظه خود دارد. چرا که نظارت داشتن و کنترل کردن مکانهای مختلف، در نبود چنین محصولاتی بسیار سخت خواهد بود. دوربین AHD علاوه بر داشتن تصاویر HD، توانایی کابلکشی دوربین تا محدوده 500 متر را دارد. اما بر حسب توان مالی و نیاز خود میتوانید از دیگر کابلها نیز استفاده کنید. انواع دوربین مدار بسته امروزه در مدل ها و کاربردهای مختلفی تولید می شوند و می توان بسته به نوع کاربرد آنها و نیاز خود از آنها استفاده کرد. ضمنا شما عزیزان میتوانید با مراجعه به لینک محصول که در جدول روبهروی هر دوربین قرار گرفته مراجعه کنید. دوربین ها به طور استراتژیک در جای خود قرار می گیرند، بنابراین شما می توانید مناطق خاصی از خانه و شرکت که اهمیت بیشتری دارند را به این سیستم مجهز کنید.

یکی از مهمترین تغییراتی که در دوربینهای تحت شبکه مشاهده میشود، استفاده از دستگاه NVR به جای DVR است. دوربین مدار بسته یکی از محصولات حساس الکترونیکی در دنیای ما محسوب میشود. دوربینهای مدار بسته آنالوگ از ابتداییترین و متداولترین دوربینهایی هستند که در دنیای امروز، کاربرد زیادی دارند. یک تکنولوژی کاملا پیشرفته که میتواند امکانات و ویژگیهای زیادی را در اختیار شما قرار دهد. علاوه بر این در سیستم های تحت شبکه شما می توانید تصاویر را از سیستم کامپیوتری خود یا تلفن همراهتان مشاهده کنید. دوربین های مداربسته مکعبی یا همه کاره قابلیت های بسیاری را در قالب یک سیستم جمع و جور فراهم می کنند. دوربین مداربسته چرخشی یا ptz در شرایط محیطی بسیار سخت قابلیت کارکرد را دارد و از نظر قیمت بسیار گران تر از دوربین های ساده هستند. این نوع دوربین های مداربسته عموما برای فضای داخلی یا مسقف مورد استفاده قرار می گیرد. به علت اینکه این دوربین ها در فضای باز کارایی دارند، مقاومت بیشتری نسبت به نوع اول دارند و عموما از استاندارد IP66 بهره می برند و از نوع دوربین مداربسته ضد آب هستند. در مجموع یکی از مزیتهای دوربین مدار بسته آنالوگ، هزینه کمتر نسبت به دوربین مدار بسته IP است.

گرچه نصب آسان این نوع دوربین، مزیت دیگر آن است و این 2 عامل مهم باعث شده تا فروش بیشتری نسبت به دوربین تحت شبکه داشته باشد. این وسایل همه از موارد ضروری و مهم دوربین تحت شبکه است که در ابتدا باید مهیا باشد. همه این عوامل باعث شدهاند تا سازندههای دوربین مدار بسته آنالوگ، از یک رشته سیم برای به حداقل رساندن این پارازایتها استفاده کنند. دوربین ها با مانیتور ها مرتبط هستند و تصاویر فقط برای افرادی که برای مشاهده آن تعیین شده اند (اپراتور) نمایش داده می شوند. مزیت این دوربین ها نداشتن نقطه کور است و تمامی فضا را تحت پوشش قرار می دهند. این نوع دوربین ها در سقف نصب می شوند و می توانند تصویری 360 درجه از مکان را در اختیار کاربر قرار دهند. برخی از دوربین های کیوب دارای میکروفون داخلی و اسپیکر هستند و عموما برای نظارت اتاق ها و محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های بولت می توانند فضای بزرگتری را تحت پوشش قرار دهند و مشاهده فواصل طولانی تر از طریق آن ها امکان پذیر است. دوربین مداربسته AL یا هوش مصنوعی نوعی پیشرفته ای است که به سنسورهای مختلفی مجهز می باشد و می تواند انسان، حیواناتو غیره را شناسایی کند.

دوربین های مداربسته دید در شب از نظر ظاهر کلی شامل دو نوع بولت و دام هستند. باید توجه داشت که تنها کاربرد دوربین های مداربسته، حفظ امنیت نیست. هر نوع کاربری، دوربین مدار بسته ای مخصوص به خود دارد و با توجه به نوع نیاز باید دوربینی متناسب را تهیه کرد. در بسیاری از دوربین ها احتیاجی به تهیه دستگاه ضبط تصاویر DVR یا NVR وجود ندارد. برای راهاندازی دوربین تحت شبکه نیاز به یک سوئیچ شبکه دارید. رایجترین کابل تصویر برای دوربینهای آنالوگ، کابل کواکسیال rg59 است. در مجموع میتوان دوربینهای مدار بسته را یک فناوری جداییناپذیر در زندگی امروز تلقی کرد. ولی از طریق فناوری BLC یا کاهش دهنده نور پسزمینه که در دوربین IP وجود دارد این مشکل، کاملا برطرف میشود. کابل کاهش نویز که در دوربین آنالوگ استفاده میشود، نقش بسیار مهمی در ضبط تصاویری واضح و شفاف ایفا میکند. ولی حداقل از کابلکشیهای اضافی که دوربین آنالوگ استفاده میشود، کاملا بینیاز خواهید شد. اولین دسته، دوربین مدار بسته آنالوگ است و دسته دوم، دوربین مدار بسته تحت شبکه نام دارد.

البته باید توجه داشت که نصب دوربین مداربسته کوچک و مخفی احتیاج به تهیه مجوز دارد. لنز فیکس یکی از نمونه های دوربین مداربسته است که از لحاظ لنز با دیگر دوربین های مداربسته تفاوت دارد. محل نصب این نوع دوربین ها روی دیوار است به همین علت به آن ها دوربین های دیواری نیز می گویند. همچنین کیفیت تصاویر، تحت تاثیر امواج تداخل یافته با فرکانس دوربین قرار میگیرد. این مورد میتواند امکان دسترسی به تصاویر را برای هر کسی که در محدوده فرکانس امواج آنالوگ قرار دارد، فراهم کند. چرخش 360 درجه امکان مناسبی است که می تواند تعداد دوربین ها برای نصب در هر مکانی را کاهش دهد. یک از رشته کابلها برای انتقال تصویر و صدا است و دیگری برای کاهش میزان پارازیتهای ناشی از عوامل مختلف، به کار گرفته میشود. بدنه این دوربین ها از فلز یا پلاستیک ساخته می شود که طبیعتا نوع فلزی آن مقاومت بیشتری دارد و ممکن است برای فضاهای باز بیرونی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برای انتقال تصاویر و همچنین صدای آن، از کابلهای 2 رشتهای استفاده میشود. کیفیت تصاویر در دوربینهای مدار بسته آنالوگ، به طور معمول به 540p پیکسل میرسد. عدم وجود محدودیت فاصله از مزایای مهم و کاربردی دوربینهای تحت شبکه است. بدین وسیله با تنظیم دوربین، و تعریف یک IP خاص، از طریق شبکه و اینترنت، تصاویر خود را از هر مکانی میتوانید دریافت و مشاهده کنید. با مراجعه به لینک هر محصول، میتوانید مشخصات و نقد و بررسی کامل این محصولات را به راحتی مشاهده کنید. تا از مشخصات کامل، نقد و بررسی و مقایسه آنها با سایر محصولات دیگر را مشاهده کنید. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره دوربین های مدار بسته و نصب آنها به دست آورید، توصیه می کنیم در دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. در صورتی که قصد دارید با دوربین های مدار بسته و انواع آن آشنا شوید با ما در این مقاله همراه شوید. همچنین میتوانید با مراجعه به وبسایت ایده آل گستر از انواع دوربین مدار بسته پاناسونیک دیدن فرمایید. ضمناً امکان مقایسه محصولات با یکدیگر نیز در وبسایت ایده آل گستر وجود دارد. شرکت ایده آل گستر با بیش از 2 دهه تجربه در امر تعمیرات محصولات اداری و ارتباطی پاناسونیک، مفتخر است تا به وسیله کارشناسان مجرب خود، تعمیرات تخصصی دوربین مدار بسته را در مجموعه خود داشته باشد.

این دوربین ها با توجه به ابعاد کوچک و جمع و جورشان جزو پرکاربردترین دوربین ها هستند. در ابتدا این دوربینها با کیفیت HD روانه بازارهای جهانی شدند. در ابتدا این دوربینها با کیفیت 720p ساخته شدند. در این بخش قصد داریم تا به معرفی چند دوربین مدار بسته آنالوگ از شرکت پاناسونیک بپردازیم. لنز سنسورهای دوربین تحت شبکه معمولا از نوع CMOS و فاصله کانونی لنز در هر دوربین متفاوت است. این سرعت اینترنت باید در هر دو سمت دریافتکننده و ارسالکننده، بالا باشد. در این بخش قصد داریم تا با این 2 نوع دوربین آشنا شویم و ویژگیهای هر یک را به طور مختصر و مفید مورد بررسی قرار دهیم. به طور مثال زمانی که از شرکت خود دور هستید و تمایل دارید بدانید که کارها چگونه پیش می رود می توانید وضعیت شرکت را از طریق فیلم های ضبط شده توسط دوربین ها چک کنید. دوربین های مداربسته دام ظاهری شبیه به گنبد یا نیم کره دارند و تشخیص آن ها بسیار راحت است. علاوه بر این شما می توانید با نصب دوربین مداربسته میکروفون دار صداها را نیز چک کنید.

همانطور که گفتیم این تقسیم بندی از نظر انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری است. رزولوشن تصویر در دوربین مداربسته HD بسیار بالا می باشد. در این بخش چند دوربین تحت شبکه با کیفیت بالا را به شما عزیزان معرفی میکنیم. چرخش و حرکت این دوربین ها هم از طریق کاربر امکان پذیر است و هم امکان برنامه ریزی نرم افزاری وجود دارد تا دوربین به صورت خودکار بچرخد. در این دوربین ها، چراغ هایی به صورت مدور دور تا دور لنز را احاطه کرده اند. با توجه به نوع لنز آن ها، تصویر ارائه شده توسط آن ها دایره ای است. البته ناگفته نماند که دستگاه DVR از تجهیزات جانبی دوربین مدار بسته است و آن را باید به صورت جداگانه تهیه کنید. اما چیزی که باعث تفاوت ظاهری آن ها می شود، وجود چراغ های IR LED در آن ها است. محل استفاده از این دوربین ها معمولا محیط های داخلی است و با یک پایه ساده نصب و راه اندازی می شوند. به همین دلیل توصیه میشود تا از کابلهای با کیفیت در نصب دوربین مدار بسته استفاده کنید.

دوربینهای مدار بسته از لحاظ ضبط تصاویر به 2 دسته تقسیم میشوند. مهمترین ویژگی این دوربین ها شکل یک پارچه و پوشش ۳۶۰ درجه ای است و از این لحاظ سارقان قابلیت تشخیص دید اصلی دوربین را نخواهند داشت. این نوع از دوربین ها به دو شیوه آشکارسازی و تصویربرداری حرارتی کار می کنند در نتیجه با این تکنولوژی ها و این دوربین ها می توان یک شخص را از فاصله حدود ۱۸ متری تشخیص داد. نسل جدید و پیشرفته دوربینهای مدار بسته بر بستر اینترنت و شبکه کار میکنند. عملکرد دوربینهای آنالوگ به این صورت است که دریافت و ارسال دادهها مبتنی بر امواج آنالوگ انجام میشود. چرا که انتقال تصاویر از طریق امواج آنالوگ انجام میگیرد. به این دلیل که امواج الکترو مغناطیسی موجود در اطراف محیط، میتواند اختلالاتی را در ضبط تصاویر با کیفیت ایجاد کند. از آنجا که نمیتوان هیچوقت جلوی پیشرفت تکنولوژی را گرفت، یکی از بهترین کیفیت تصویرهای موجود در جهان یعنی 4K نیز، پا به این عرصه گذاشت. یعنی اینکه در صورت قطع شدن برق محلی، همچنان میتوان از دوربین مدار بسته استفاده کرد.

یکی از معروفترین این نوع دوربینها، دوربین مدار بسته AHD است. یکی از ویژگیهایی که دوربین تحت شبکه را متمایز میکند، استفاده از قابلیت PoE است. حتی در مواقعی که نور زیاد به لنز برخورد میکند، دوربین با استفاده از تنظیم نور دریافتی، سوژه مورد نظر را به طور شفاف نمایش میدهد. به این صورت که در تاریکی و نور کم، تصاویر شفاف و واضحی را فراهم میکنند. ولی دوربینهایی نیز وجود دارند که از قابلیت HD نیز استفاده میکنند. تقسیم می شوند که نوع اول امکان تنظیم فوکوس و بزرگنمایی محدود دارند اما در نوع دوم این امکان وجود ندارد. همچنین به دلیل اینکه این نوع دوربین از فرمت فشردهسازی تصاویر استفاده نمیکند، تصاویر با کیفیت مطلوبی دریافت میشوند. هزینههای راهاندازی یک سیستم امنیتی تحت شبکه و استفاده از دوربین IP، به مراتب بیشتر از دوربین آنالوگ است. با این عمل از احتمال خرابیهای بیشتر در دوربین جلوگیری میکنید. استفاده از این نوع دوربین ها در موارد جاسوسی و فضاهایی مانند داخل ویترین یک مغازه کاربرد دارد. در مورد کیفیت تصویر دوربینهای مدار بسته باید گفت که مانند دوربین آنالوگ دارای کیفیتهای متفاوتی هستند. این محصولات به دوربینهای تحت شبکه IP معروف هستند.