انواع رزولوشن در دوربین مداربسته

به طوری که امروزه یکی از مهمترین و بارزترین مشخصه های خرید یکی از باکیفیت ترین مدل های دوربین مداربسته را کیفیت مربوط به این محصولات امنیتی شکل داده است. این دوربین ها بسیار هزینه بالایی دارند و در بازار قابلیت خرید و فروش ندارند. در سالهای اخیر بسیاری از شرکتهای تولید کننده لوازم صوتی و تصویری وارد این بازار شدهاند و توانستهاند نیازهای موجود در آن را به خوبی پوشش دهند. توجه نمایید که قیمت مربوط به هر یک از مدل های دوربین مداربسته با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و شما می توانید با در نظر گرفتن قدرت مالی و بودجه ای که در اختیارتان دارید، مناسب ترین و بهترین این دوربین ها را تهیه نمایید. یکی از مهمترین آیتم هایی که در خصوص خرید و استفاده از مدل های دوربین مداربسته وجود دارد، قیمت مربوط به این تجهیزات امنیتی می باشد. به طور کلی اگر قصد خرید دوربین مداربسته و یا دستگاههای dvr و nvr را دارید. شما میتوانید دستگاه را به گونهای تنظیم کنید که در صورت عبور هر چیزی از جلوی آن به شما هشدار دهد.

با استفاده از این ویژگی میتوانید بصورت زمانبندی شده از بخش های مختلف یک محوطه تصویربرداری کنید. کیفیت این دوربین مداربسته ها معمولا 420 tvl ، 520 tvl و یا 600 tvl است. از فرمت های رایج برای نمایش سیستم های تلویزیونی می توان به این موارد اشاره کرد : رزولوشن 4CIF ، رزولوشن CIF ، رزولوشن QCIF و رزولوشن 2CIF که کیفیت تصویر در تمامی این فرمت ها کمتر از D1 می باشد. تولید کنندگان سیستم های نظارت تصویری همواره در پی بهبود وضوح تصویر (رزولوشن) هستند. این نوع از دوربین مداربسته هایلوک از تکنولوژی بالاتری برخوردارند و قابلیت اتصال به شبکه جهانی اینترنت را دارند، از این طریق کاربران میتوانند نظارت دقیقی بر روند کار آنها داشته باشند. در این نوع دوربین ها چراغ های مادون قرمزی تعبیه شده است. همواره عملکرد تصویربرداری دوربین مداربسته بر روی دو مقیاس متمرکز است : وضوح تصویر و عمق میدان. شرکت هایلوک به صورت تخصصی بر روی تولید دوربین مداربسته تمرکز دارد اما این به آن معنی نیست که شرکت هایک ویژن این محصول را تولید نمیکند. H.265 استفاده میکنند که نسبت به نوع dvr بالاتر است.

قیمت این دوربین ها بسیار ارزان تر از مدلهای دیگر می باشد. این نوع از دوربین مداربسته هایلوک به بالاترین تکنولوژیهای نرمافزاری مجهز بوده و برای فیلمبرداری از محیطهای با نور کم نیز مناسب است. اگر می خواهید که دوربین ها فاصله کانونی خود را با سوژه ی مدنظرتان کم و زیاد کند، می توانید از دوربین مداربسته با لنز متغیر استفاده کنید. انواع دوربین مدار بسته بر اساس بدنه، به ۱۰ دسته کلی تقسیم بندی میشود که در اینجا قصد داریم به تفضیل به آن بپردازیم. در ادامه قصد داریم به طور کامل به معرفی برند هایلوک و محصولات آن بپردازیم. دستگاههای برند هایلوک از زبان فارسی پشتیبانی کرده و در نتیجه کار را برای مصرف کنندگان ایرانی بسیار سادهتر کردهاند. دوربین مداربسته هایلوک را میتوانید از نمایندگیهای معتبر این شرکت در ایران تهیه نمایید. این نرم افزار به همهی محصولات شرکت هایلوک سرویسدهی میکند و شما میتوانید در این بستر از تمام امکانات تجهیزات هایلوک استفاده نمایید. این دوربین ها دارای زاویه دید ۳۶۰ درجه هستند و میتوانند در کار چند دوربین را باهم انجام دهند. این دوربین ها قالبا دارای دید در شب هستند و قابلیت تصویر برداری در فواصل دور را هم دارند.

به وسیله این فناوری، دوربین فقط هنگامی شروع به ضبط تصاویر میکند که تصویر دچار تغییر شود، برای مثال وقتی فردی از جلوی دوربین عبور کند، فیلم ضبط خواهد شد. به این صورت که ، اعداد و یا خطوط را بر روی جدول EIA مشخص کننده ی کیفیت تصویر دوربین مداربسته است. درسال 2016 شرکت به ساخت تجهیزات مدرن کامپیوتری روی آورد و در سال 2018 از برند معروف هایلوک رونمایی نمود. دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) ، تصویر را روی بستر اینترنت انتقال می دهند و رزولوشن تصویری تا 50 مگاپیکسل را پوشش می دهند. برای مثال اگر قصد دارید تا در طلافروشی خود از بهترین مدل های دوربین مداربسته استفاده کنید، بهتر است که دوربینی را در اولویت های خود قرار دهید تا رزولوشن بالایی را داشته باشد. اما امروزه با گسترش فناوری AHD شرکت های تولید دوربین مداربسته توانسته اند به رزولوشن های بالاتر، از 2MP تا 8MP برسند. انواع دوربین مداربسته که امروزه در مدل ها و کاربردهای مختلف تولید میشوند باید بسته به نوع کاربری ما انتخاب و استفاده شوند. رزولوشن 1 مگاپیکسل کم ترین رزولوشنی است که یک دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) می تواند داشته باشد. اندازه گیری وضوح تصویر در دوربین مداربسته آنالوگ، به وسیله جدول EIA انجام می شود.

H264 است که میتواند حجم تصاویر را به میزان قابل قبولی کاهش داده و فضای هارد را به میزان کمتری اشغال نماید. البته توصیه می کنیم که برای نصب دوربین مداربسته مدنظر خود، حتما با همکاران ما در آموزشگاه فنی پویان در ارتباط باشید. در صورتیکه قصد دارید با انواع دوربین های مداربسته آشنا شوید، با ما در این مقاله همراه باشید. همچنین دولت چین حمایتهای مناسبی از این شرکت به عمل آورده است که این موضوع باعث رشد روزافزون ارزش شرکت هایک ویژن و هایلوک شده است. البته توجه داشته باشید که محصولات هایلوک تقریبا با همه برندها سازگارند اما ما توصیه میکنیم که به منظور سهولت بیشتر کار همهی محصولات را از یک برند تهیه نمایید. توجه داشته باشید که دستگاه 5 کاناله در بازار موجود نیست، بنابراین لازم است که دستگاهی با تعداد کانالهای بیشتر را تهیه نمایید. فرقی نمی کند از دوربین مداربسته آنالوگ استفاده کنید یا دیجیتال ، لازم است که از نحوه ی کارکرد این دوربین مداربسته ها اطلاع کافی داشته باشید. هیچ دوربین مداربسته آنالوگی قادر به ارائه ی تصویر با رزولوشنی بالا از D1 نیست و دستگاه DVR آنالوگی ها نمی تواند تصویری بالا تر از کیفیت D1 ضبط کند.

دوربین مداربسته با رزولوشن 3 مگاپیکسل می تواند تصاویر با کیفیت بسیار مناسب به نمایش بگذارد. کیفیت ضبط در این نوع دوربین مداربسته هایلوک نیز تا 4 مگاپیکسل ثبت شده است. اگر شما هم قصد دارید تا مناسب ترین و ایده آل ترین این تجهیزات را تهیه نمایید، بهتر است که به کیفیت دوربین ها توجه لازم را داشته باشید. ورودیهای این دستگاه کانال نام دارند و دستگاهی که تعداد کانال بیشتری داشته باشد، از تعداد دوربین بیشتری نیز پشتیبانی خواهد کرد. دوربین مداربسته گردان را با نام های اسپید دام یا PTZ نیز معرفی میکنند. بطوریکه تصاویر را به کدهای ۰ و ۱ تبدیل میکنند و آن را به سمت دستگاه NVR از طریق کابل شبکه یا اینترنت ارسال میکنند. حال اگر در یک مجموعه نیاز به نصب دوربینهای بیشتری بود، شما علاوه بر دوربین به دستگاه دیگری نیز نیاز خواهید داشت. هر سیستم کنترل امنیتی به دستگاههای nvr و dvr برای تنظیم شرایط دوربینها نیاز دارد. دستگاههای دی وی آر برای ذخیره سازی تصاویر به حافظه خارجی نیاز دارند، این حافظه میتواند به شکل هارد اکسترنال، فلش مموری و یا SD کارت باشد.

دوربین مداربسته هایلوک از تکنولوژی مادون قرمز بهره میبرد و در نتیجه قادر است که تصاویر شبانه را با کیفیت بالا و بدون نویز ضبط نماید. در این مدل از دوربین مداربسته، تغییرات فاصله ی کانونی به صورت دستی و یا از طریق گوشی انجام می شود و شما می توانید از قابلیت تنظیم فوکوس نیز بهره مند شوید. سیستمهای امنیتی و نظارتی یکی از مهمترین تدابیر پیشگیرانهای است که میتوان در حفاظت از اماکان از آن بهره برد. این نوع دوربین ها کیفیت بسیار خوبی دارند بطوریکه میتوان در طول شبانه روز ، از آنها تصاویر باکیفیت و خوبی را دریافت کرد. شما می توانید برندهای بسیار زیادی از دوربین مداربسته را در کشورمان مورد مشاهده قرار دهید که هر یک از آنها با استفاده از فناوری و تکنولوژی روز دنیا، متفاوت ترین و باکیفیت ترین دوربین مداربسته را طراحی کرده و آن را در اختیار مشتریان خود قرار میدهند. این تکنولوژی پیشرفته ابعاد مختلفی را در برمیگیرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. از مهمترین ویژگی های این دوربین این است که بخاطر داشتن زاویه دید ۳۶۰ درجه، سارقان متوجه زاویه دید اصلی این دوربین نمی شوند.

شرکت هایلوک چه محصولاتی را تولید میکند؟ دوربین مداربسته هایلوک یکی از به روزترین و پیشرفتهترین دستگاههای امنیتی و حفاظتی است. دوربین سی مونت یکی از خاصترین دوربین مداربسته است. دوربین های مداربسته بر اساس نوع تکنولوژی بکار رفته در آنها، به سه دسته تقسیمبندی میشوند. این نوع دوربین ها به دستگاه DVR و با استفاده از کابل کواکسیال متصل میشوند. مهمترین ویژگی این دوربین ها قابلیت پریست PRESET است. این دوربین ها قابلیت چرخش ندارند و فقط میتوانند از یک نقطه ثابت فیلم میگیرند. از دیگر بهترین مدل های دوربین مداربسته می توان به دوربین های چشم ماهی اشاره کرد که زاویه مربوط به دید این تجهیزات، بسیار گسترده بوده و از کاربرد بالایی برخوردار می باشد. مزیتی که این کار دارد آن است که شما با صرف هزینه کمتری میتوانید محصولاتی را خریداری کنید که به خوبی با یکدیگر سازگار هستند، بنابراین در طی روند نصب و در هنگام استفاده دچار مشکل نخواهید شد. همانطور که گفتیم از محصولات هایک ویژن بیشتر برای صنایع و سازمانهای بزرگ استفاده میشود، در صورتی که شما میتوانید محصولات و دوربین مداربسته هایلوک را در هر جایی حتی در یک مغازه کوچک نیز استفاده کنید.

در جهان دوربین مداربسته را بر اساس ویژگیهای ظاهری و نوع تکنولوژی تقسیم بندی میکنند. جالب است بدانید که ساختار مربوط به دوربین های Vari-focal Motorized شباهت بسیار زیادی را به دوربین مداربسته با لنز متغیر Vari-focal دارند. این مدل از دوربین مداربسته، شباهت بسیار زیادی به دوربین مداربسته دام داشته و می تواند حرکات چرخشی و زوم را انجام دهد. سیستم جمع آوری نور این نوع دوربین ها قالبا با افزایش سطح دیافراگم نور ورودی و استفاده از لنز محدب در دریچه ورودی نور بهینه سازی میشود. اما از آنجا که فرایند جمع آوری نور در این دوربین ها بسیار بهینه شده است، قابلیت این را دارند تا در مکان های با نور کم هم تصاویر واضح و خوبی ارائه دهند. این نوع دوربین ها برای مکان های کم نور بسیار مناسب هستند و میتوانند فواصلی تا ۱۸ متر را تصویر برداری کنند. فاصله ی کانونی مربوط به این مدل از دوربین ها، ثابت مقدار آن ۲ یا ۴ یا ۶ یا ۸ یا ۱۲ است. از مهمترین کاربردهای مربوط به این دوربین مداربسته، می توان به استفاده در فروشگاه ها، منزل، اداره ها و مترو اشاره کرد. البته قیمت مربوط به این مدل از دوربین مداربسته بسیار گران تر از دیگر مدل های دوربین مداربسته می باشد.

اگر شما هم قصد دارید تا از دوربین مداربسته در مکان هایی با حساسیت کمتر استفاده کنید، می توانید خرید این دوربین را در اولویت های خود سایت parsiancctv قرار دهید. افرادی که قصد دارند تا یکی از مدرن ترین و بهترین انواع دوربین ها را تهیه و خریداری کنند، می توانند به نوع لنز این تجهیزات نیز توجه لازم را داشته باشند و از این طریق بهترین انواع دوربین مدار بسته را در سبد خرید خود قرار دهند. حال شما نیز می توانید با کیفیت ترین و مدرن ترین این تجهیزات امنیتی را تهیه نموده و آن را با خیال راحت مورد استفاده قرار دهید. افراد می توانند با توجه به محلی که می خواهند از این تجهیزات استفاده کنند، مناسب ترین کیفیت و رزولوشن را انتخاب نمایند. هر نوع دوربین مداربسته ای که دارای رزولوشنی بیش از یک میلیون پیکسل باشد، یک دوربین مداربسته مگاپیکسل محسوب می گردد. ۱۵۳۶ پیکسل می باشد.

همانطور که در جدول بالا هم مشخص است ، Full HD بیانگر رزولوشن ۱۰۸۰x۱۹۲۰ پیکسل می باشد و از نظر مگاپیکسلی نیز معادل با 2 مگاپیکسل است. منظور از رزولوشن تراکم پیکسل هایی است که در یک نمایشگر وجود دارد. شرکت هایک ویژن نیز به واسطه تولیدات مرتبط با دوربین مداربسته هایلوک تاکنون جوایز زیادی را دریافت کرده است، که آخرین مورد آن مربوط به سال 2021 است. استفاده کرد. این دوربین ها با تغییر در فرکانس خروجی میتوانند کیفیت تصاویر ضبط شده را افزایش دهند. شما می توانید مدرن ترین انواع این دوربین ها را به راحتی از همین وب سایت شرکت فنی پویان مورد مشاهده قرار دهید. از جمله دوربین های ایندور میتوان به دوربین مداربسته دام یا چشم ماهی و … اشاره کرد. از جمله دوربین های آوتدور هم میتوان به دوربین های گردان، دوربین مداربسته بولت و غیره اشاره نمود. در IVMS-4200 میتوان تصاویر دوربین مداربسته هایلوک را به صورت زنده مشاهده کرد، حافظه مناسب جهت ضبط تصاویر انتخاب نمود و در داخل تصاویر ضبط شده به جستجو پرداخت. دوربین های HD به انواع مختلف AHD ،HDTVI ،HDCVI و HDSDI تقسیمبندی میشوند و میتوان آنها در هر دو حالت آنالوگ و تحت شبکه میتوان مورد استفاده قرار داد.

همانطور که گفتیم ، رزولوشن تصویر بیانگر تعداد پیکسل های تصویر بوده که درواقع معیار اندازه گیری وضوح تصویر می باشد. حاصل ضرب این دو عدد حدود 3 میلیون پیکسل می باشد ؛ بنابراین می گوییم رزولوشن آن 3 مگاپیکسل است. این دوربین ها قابلیت چرخش دارند و توسط اپراتور میتوان زاویه دید آنها را تغییر داد. بهمین دلیل میتوان از آنها در مکان های حساس مثل بانک و طلافروشی و … بهمین علت تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته آنالوگ، کیفیت پایینی دارد. این دوربین قابلیت تغییر لنز را دارد و افرادی که از آن استفاده میکنند میتوانند به راحتی با تغییر لنز دوربین، گستره دید و کیفیت تصویر دریافتی را تغییر دهند. این دوربین ها از امواج دیجیتال برای انتقال داده استفاده میکنند. از کوچکترین مدل های دوربین مداربسته می باشد که برخی از افراد این مدل از دوربین ها را با اسم، پین هول می شناسند. در سیستم های آنالوگ ، رزولوشن بر حسب خط تلویزیونی یا TVL بیان می شود که شامل تعداد خطوط عمودی ای که در یک مانیتور ظاهر میشوند می باشد. در این نوع دوربین ها، سیگنال ها به صورت آنالوگ و با سرعت پایین ارسال میشوند. دوربین مداربسته اصلیترین محصول برند هایلوک است اما محصولات دیگری نیز در این شرکت تولید میشوند.