دانستنی های جالب و کاربردی در مورد لنز دوربین مداربسته

زیرا تمام افرادی که قصد ورود و یا خروج از ساختمان را دارند باید از آنجا عبور کنند. خانه های جنوبی و ویلایی حیاط کم رفت و آمدی دارند که عموماً اولین گزینه برای سارقین است زیرا به راحتی می توانند از درب های پشتی ساختمان وارد شوند. یکی از مهم ترین نقاطی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است درب ورودی ساختمان است. نصب دوربین مداربسته در این پارکینگ هزینه های جانبی چون استفاده از نگهبان را کاهش می دهد. همچنین میزان جرائم را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. ذکر این نکته ضروری است که وقتی لنز دوربین مداربسته F3.5 باشد، بدین معناست که در موقعیت اصلی زاویه دید، این قابلیت را دارد ولی با زوم کردن روی تصویر، می تواند تا F8.0 کاهش یابد. در مقابل این مشخصه در لنزهای دارای قابلیت زوم، از F3.5 به بالاست. در سفر خیالتان از منزل و اشیاء گران قیمت راحت باشد.

این نوع از رابطهای برق جداگانه برای دوربینهای حرفهای رایجاند. نوع تکنولوژیای که در این دوربینها استفاده میشود CVBS نامیده میشود و استفاده از آن درحال حاضر مناسب نمیباشد. اما این در صورتی است که تمامی ساکنین از وجود دوربین مداربسته مطلع باشند و یا در صورت نیاز با نصب تابلو و برچسبی با مضمون ” این مکان به دوربین مداربسته مجهز است” از در جریان قرار گرفتن تمامی ساکنین (خدمت گزاران، باغبان، افرادی که به طور مداوم در منزل رفت و آمد دارند) اطمینان حاصل کنید. البته این موضوع برای افرادی که سارق نیستند عمومیت دارد. از آنجایی که تغییر زاویه دید لنز در دوربین های مداربسته بسیار ضروری است، در اکثر مواقع، از لنزهای اتوماتیک در دوربین مداربسته استفاده می شود. یک دوربین آنالوگ، تصاویر را با استفاده از لنز سنسور تصویربرداری دریافت میکند. این مشخصه حداکثر توانایی لنز را نشان می دهد. فاصله کانونی ۶:۱ در این لنزها به معنی این است که حداکثر فاصله کانونی لنز ۶ برابر بیشتر از حداقل آن است. انواع مختلفی از کابلهای کواکسیال وجود دارد. سیستم از کابل کواکسیال که برای دوربینهای مداربسته طراحی شده است استفاده میکند. ترجیح می دهند با تغییر شکل از آسانسور استفاده کنند. در صورتی که سارقین به ساختمان شما وارد شوند احتمال کمی وجود دارد که از پله های اضطراری استفاده کنند.

در ادامه اطلاعات سودمندی را در مورد لنزهای دوربین مداربسته در اختیار شما قرار می دهیم. در این مطلب آنچه را که باید در مورد لنز دوربین مداربسته بدانید، با شما به اشتراک می گذاریم. لنز دوربین مداربسته به منزله چشم برای انسان است. زاویه دید چشم انسان بسیار گسترده است. قابلیت ها: قابلیت WDR و دید در شب دوربین مداربسته از ویژگی هاییست که باید مورد توجه باشد. دوربین های مداربسته با زاویه دید گسترده، بین F0.8 تا F1.8 متغیر هستند. در هر ساعتی منزلتان را چک کنید تا مطمئن شوید پرستار کارش را به نحو احسن انجام می دهد. دوربینهایی هستند که از ۰.۳ تا ۸ میلیون پیکسل را تولید میکنند. پس در نتیجه نصب دوربین مداربسته در آسانسور مهم تر از نصب دوربین در راه پله ها است. پس در این مورد دقت لازم را داشته باشید. پس از دریافت سیگنالها از دوربین آنالوگ، DVR میتواند آنها را بر روی یک مانیتور یا تلویزیون تنها با استفاده از خروجیهای BNC، VGA و HDMI موجود در پشت آنها نمایش دهد. تصویر بعدی پشت یک DVR را نشان میدهد. تصویر زیر ۴ دوربین آنالوگ با یک DVR چهار کانال را نشان میدهد.

هرچه F-Numer لنز یک دوربین، کمتر باشد، بهتر است و کارایی بیشتری در سیستم دوربین مداربسته و در نور کم دارد. هر چه فاصله کانونی کمتر باشد، فضای دید بیشتر دوربین مدار بسته می شود. این دوربین ها امکان تغییر میدان دید را ندارند، ولی در شرایط خود، به خوبی کار می کنند. در شکل زیر تاثیر فاصله کانونی را بر میدان دید دوربین مداربسته، مشاهده می کنید. میدان دید که به اختصار FoV نامیده می شود، فضای تحت پوشش دوربین را نشان می دهد. اما شباهتها در اینجا پایان مییابد؛ به این دلیل که در یک دوربین آنالوگ کارت SD داخلی برای ضبط وجود ندارد. بهاینعلت که دارا لنزی می باشد که نور را به سنسور تصویربرداری داخلی هدایت میکند. همانطور که در ابتدای آموزش دوربین مداربسته دیدید یک DVR، سیگنالهای دوربین آنالوگ را به فرمت دیجیتال تبدیل میکند؛ بنابراین ویدیو میتواند بر روی هارد درایو داخلی ضبط شود. DVR سیگنالهای آنالوگ را به فرمت دیجیتال برای ضبط محلی و دسترسی از راه دور تبدیل میکند. در تصویر زیر این دوربین میتواند از ۲۴ ولت AC (جریان متناوب) یا ۱۲ ولت DC (جریان مستقیم) استفاده کند. در تصویر زیر خطوطی بر روی مانیتور وجود دارد که تصویر را ایجاد کردهاند.

عناصر نوری با کیفیت، کنتراست بیشتری را در تصویر ایجاد می کنند. این کار ممکن است هزینه بیشتری را نیز در برداشته باشد. فوکوس اتوماتیک این لنزها، یک عیب مهم آن ها می باشد؛ چراکه ممکن است بر روی تصویری زوم شود که برای شما چندان اهمیت نداشته باشد. بنابراین ممکن است تصاویر آن تیره و یا خیلی روشن ثبت شود. در این شرایط جزییات به صورت دقیق تر و روشن تر ثبت می شوند و در گوشه های تصویر، انحراف کمتری ایجاد می شود. اما سوالی که ایجاد می شود این است که نصب دوربین مداربسته در منزل قانونی است؟ بر اساس تعداد خطوطی که دوربین میتواند ایجاد کند دوربین با رزولوشن بالاتر در نظر گرفته میشود. به دیاگرام نگاه کنید، بخش اول، دوربینهای آنالوگ (که مسئول تولید ویدیو هستند) را نشان میدهد. اگر خودتان نسبت به نصب دوربین مداربسته اقدام می کنید، بهتر است به یکسری نکات در هنگام نصب توجه کنید.

به این ترتیب کمتر جلب توجه می کنند. آسانسور وسیله ایی است که تمامی ساکنین در روز چندین بار از آن استفاده می کنند. ارتباط کابلهای کواکسیال با DVR با استفاده از فیشهای BNC میباشد. اگر پروژه شما کوچک است و در مورد هزینه مشکل وجود دارد، در این صورت از دوربینهای آنالوگ معمولی با کابل Siamese و فیشهای BNC استفاده کنید. این نوع کابلها بهعنوان کابل Siamese شناخته میشوند. تصویر زیر یک کابل Siamese می باشد. تصویر زیر این مفهوم را نشان میدهد. تصویر زیر ۴ دوربین آنالوگ (که به یک DVR که آنهم به یک مانیتور آنالوگ برای نمایش تصویر متصل شده است) را نشان میدهد. توجه داشته باشید که دوربینهای آنالوگ فرمتهای فیزیکی مختلفی ازجمله دوربینهای باکس، دام، PTZ و دوربینهای بولت دارند. توجه داشته باشید برای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ مجتمع مسکونی، رضایت تمامی ساکنین حائز اهمیت است. زیرا با نصب دوربین مدار بسته در پارکینگ می توانید به سادگی ورود و خروج هر فرد و یا ماشینی را چک کنید.

همانطور که دیدید نکات کاربردی و جالبی را در رابطه با لنز دوربین مدار بسته بیان کردیم. تنها قسمت قابل تنظیم این لنز، حلقه آن است که روی بدنه لنز قرار دارد. اصطلاح TV Lines برای رزولوشن دیجیتال مورد استفاده قرار نمیگیرد به این دلیل که به جای آن پیکسل در دسترس میباشد. یک سیستم به همراه دوربینهای مداربسته آنالوگ می باشد که سیگنالها را به DVR (Digital Video Recorder) که معمولاً در یک rack یا اتاق نظارتی قرار گرفته است ارسال میکند. در این مقاله جزئیات مربوط به اجزای اصلی دوربین مداربسته آنالوگ و چگونگی عملکرد سیستم ذخیرهساز با ۴ دوربین و یک دستگاه ذخیرهساز را توضیح میدهیم. امکان داشتن هزاران پیکسل در یک تصویر وجود دارد. این نوع سیستم کاملاً آنالوگ نیست بهاینعلت که یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال وجود دارد. در حقیقت این سیستم ترکیبی می باشد؛ اما در بین تکنسینها این نوع سیستمها به سیستمهای آنالوگ رایجاند. در مقاله آموزش دوربین مداربسته مشاهده کردیم که سیستمهای دوربین مداربسته آنالوگ، دیگر در پروژههای بزرگ استفاده نمیشوند؛ اما هنوز بازار برای دوربینهای آنالوگ و DVRها در پروژههای کوچکی که “هزینه” فاکتور اصلی به شمار میرود وجود دارد.

اگر یک کابل بدون سیم برق موازی مورد استفاده قرار بگیرد (مانند کابل مشکی که در تصویر نشان داده شده است) لازم است که از کابل برق جداگانه استفاده کنید. در برخی مواقع اما این راهکار (به خصوص در زمانی که دوربین دور از DVR است و کابلهای موازی برای حمل برق به اندازه کافی مناسب نیستند) بسیار حرفهای میباشد. در تصویر بالا میتوانید ببینید که کابل مشکی باریکتر از کابل سفید است؛ اما کابل اخری یک کابل موازی برای رساندن برق به دوربین دارد. یکی از دوربینها با کابل کواکسیال به DVR متصل شده است؛ بنابراین سیگنالهای الکتریکی را به DVR برای دیجیتالی شدن و ضبط ارسال میکند. سیستم مدارات داخلی، سیگنالهای الکتریکی آنالوگ را از طریق کابل کواکسیال به یک ذخیرهساز خارجی (DVR) میفرستد. ساده ترین لنز دوربین مداربسته، یک قطعه شیشه ای یا پلاستیکی است که نور را از محیط بیرون بر روی سنسور دوربین مداربسته منتقل می کند. هرچه نور بیشتر باشد، عدسی کوچکتر می شود و هر چه نور محیط کمتر شود، عدسی بازتر می شود تا نور بیشتری بر روی تراشه تصویر برداری منتقل شود.

توضیحات را در رابطه با پایهایترین المان، که دوربین آنالوگ می باشد شروع میکنیم. شرکت دوربین مداربسته پویابین، شرکتی معتبر در زمینه فروش و نصب دوربین مداربسته است. اگر قصد خرید و نصب دوربین مداربسته را دارید، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید. امروزه تمرکز این شرکت بر تولید محصولات تحت شبکه است که در کشور انگلستان فروش بسیار بالایی را هم داشته است. خدمات مشاوره و راهنمایی خرید دوربین مداربسته، بصورت رایگان، توسط متخصصان این شرکت انجام می گیرد. دوربین های مداربسته، دستگاههایی کوچک و بی صدا هستند که در گوشه های ساختمان نصب می شوند. در صورتی که برای کودکان و افراد سالمند پرستار گرفته اید می توانید با نصب دوربین مداربسته ناظر بر آنها باشید. با نصب دوربین مداربسته در آسانسور می توانید امنیت ساختمانتان را بالا ببرید. نصب دوربین مداربسته در منزل قانونی است؟ بهترین دوربین مداربسته برای منزل کدام است؟ چه لنزی را به دوربین مداربسته وصل کزد؟ یک دوربین مداربسته خوب، با لنز ضعیف، کارایی مناسبی ندارد.

همچنین یک جفت سیم که برای برق دوربین و در انتهای آن فیش پاور (که در برخی کشورها بهعنوان فیش P4 شناخته سایت parsiancctv میشود) می باشد. این کابل دارای فیش BNC در انتهای هر دو طرف است. با توجه به تصویر زیر یک خروجی BNC برای یک کابل کواکسیال و اتصال آن به یک مانیتور آنالوگ و خروجی دیجیتال HDMI برای اتصال به مانیتور دیجیتال استفاده شده است. هدف این تصویر این است که سادگی اتصال دوربینهای آنالوگ به DVR را نمایش دهد. همچنین امکان اتصال یک کابل کواکسیال از DVR به مانیتور دیجیتالی وجود دارد. این نوع از دوربینها با رزولوشن (1920 در ۱۰۸۰ پیکسل) full HD و یا حتی رزولوشن بالاتر مانند ۳، ۵، ۸ مگاپیکسل موجود میباشند. در ابتدا میبینیم که این نوع دوربین ویژگیهایی مانند دوربینهای معمولی که میشناسید (برای مثال دوربین گوشی همراه) دارد. به طور مثال اگر قصد سفر داشته باشید می توانید از هر مکانی با استفاده از تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ تصاویر دوربین ها را چک کنید. برای نصب دوربین مداربسته در آسانسور نیاز به تاییدیه کتبی از تمامی ساکنین دارید. اگر به سیستم آنالوگ در پروژهای نیاز دارید از تکنولوژی قدیمی CVBS اجتناب کنید و به جای آن از تکنولوژی مدرن با رزولوشن بالا مانند HD TVl، HD CVl و AHD استفاده کنید.

بهتر است برای نصب دوربین مداربسته مکان هایی را انتخاب کنید که به دور از دسترس باشند و چندان توجه افراد را جلب نکنند.به طور کلی نصب دوربین مداربسته در منزل به دو دسته محوطه داخلی و خارجی تقسیم می شود. پارکینگ محوطه ایست که اختلاف سطح نور در آن ایجاد می شود (مانند نور محوطه بیرونی به داخل – تابش نور چراغ خودروها). تکنولوژیهای جدید مانند HD-TVL، HD-CVI و AHD برای پروژههای دوربینهای مداربسته که لازم است در آنها از دوربینهای آنالوگ استفاده شود، مناسب میباشند. نامهایی مانند CIF ،۲CIF ،۴CIF ،VGA ،SVGA ،XVGA ،HD ،Full HD ،Mega pixel و ۴K برای ارجاع به رزولوشن دیجیتالی دوربین مداربسته میباشند. زمانی که به این فرمت تبدیل شد واحد اندازهگیری دیگری برای ارجاع به این رزولوشن دوربین مورد استفاده قرار میگیرد. فاصله کانونی هر لنز با واحد میلی متر بیان می شود. در دوربین های مداربسته، لنز ۲.۸ میلی متری، فضای افقی برابر با ۷۴ درجه را تحت پوشش قرار می دهد. یک لنز استاندارد ۸ میلی متری، زاویه ای برابر با ۳۰ درجه را شامل می شود.

بهتر است دوربین را در این نقطه کمی بالاتر از حد معمول نصب کنید. لنزهای منحنی، به منظور افزایش نور عبوری از دوربین مداربسته ساخته شده اند. لنزهای Auto Iris (اتو ایریز) به منظور کنترل میزان نور عبوری استفاده می شوند. در لنزهای دستی، امکان بزرگنمایی تصاویر وجود دارد. زوم یا بزرگنمایی لنز دوربین مداربسته، به صورت دستی و اتوماتیک انجام می شود. لنز دوربین مداربسته یکی از تجهیزات اصلی در سیستم نظارتی است و نقش اصلی را در ثبت تصاویر با کیفیت دارد. اگر جزو این افراد هستید این مقاله را از دست ندهید. در زمان نگارش این مقاله دوربین های مداربسته با کیفیت تصویر 2 مگا پیکسل برای اهداف کلی نظارتی در منازل مناسب هستند. تنها کافیست ۲ دقیقه زمان بگذارید. راهکار این مسئله تنظیمات WDR در زمان نصب دوربین مداربسته است. تنظیمات چشم انسان به گونه ای است که می تواند در تاریکی و روشنایی تصاویر را ببیند. نور مادون قرمز در روز و نور مصنوعی در تاریکی شب، فوکوس دوربین مداربسته را به هم می زند. طرف دیگر سیمهای قرمز و مشکی به منبع برق متصل میشوند. علاوه بر آن دستگاهها باید به منبع برق نیز متصل شوند.

در تصویر زیر چندین نقطه وجود دارد که تصویر را شکل میدهد که به آنها پیکسل میگویند. این بدان معنی است که نور کمتری وارد دوربین مداربسته می شود. هم اکنون می توانید برای ثبت سفارش خدمات تعمیر و نصب دوربین مداربسته در تهران اقدام کنید. دوربین مداربسته را در چه مکان هایی باید نصب کنیم؟ لنزهایی با تنطیم اتوماتیک شاتر وجود دارند که برای مکان هایی با نور متغیر، کاربرد دارند. این دوربین ها برای مکان هایی با نور ثابت، مناسب هستند. دیوارهای ورودی را پوشش می دهد و در صورت ورود سارقین تصویر آن ها را ضبط کند. علاوه بر آن DVR دارای خروجی دیجیتال می باشد که امکان ارسال تصاویر دوربین را از طریق شبکه کامپیوتری و اینترنت فراهم میکند. در بخش دوم، DVR سیگنالها را از آنالوگ به دیجیتال برای ضبط و ارسال ویدیو جهت نمایش در مانیتور تبدیل میکند. رزولوشن دوربینهای آنالوگ (CVBS) بر اساس خطوط TV اندازه گرفته میشود که بر روی مانیتور ظاهر میشود.