مراحل نصب دوربین مدار بسته به صورت گام به گام

در بسیاری از پروژهها با لحاظ امکان توسعه پروژه در آینده، دستگاه با تعداد کانال بالاتر از حد نیاز خریداری و نصب میشود. به عنوان مثال زمانی که در یک پروژه دوربینهای 4 مگاپیکسل هم وجود داشته باشد لازم است دستگاهی حداقل مناسب با دوربینهای 4 مگاپیکسل خریداری شود. برای نصب دوربین های مداربسته به صورت اصولی توصیه میشود در دوره های آموزش نصب دوربین مدار بسته شرکت نمایید. آنچه ارائه کردیم انواع دوربین مداربسته بود.شما میتوانید برای با مطالعه مقاله “راهنمای خرید دوربین مداربسته” در هنگام خرید نکات زیادی را یاد بگیرید. دوربین مداربسته دام نیز به واسطه اینکه شبیه گنبد روبه پایین است، از لحاظ نصب و راه اندازی مشکل زیادی ندارند. احتمالا به منظور تامین امنیت منزل یا محل کار خود مبلغ زیادی هزینه کرده اید و توقع دارید در صورت بروز حادثه، به سرعت قادر باشید به فیلم های دوربین مداربسته دسترسی داشته باشید. با استفاده از کیفیت بالای یک تصویر شما می توانید چهره فرد یا افراد یا هر چیز دیگر را بررسی کنید. به منظور ضبط تصاویر مورد نظر خود در سیستم های مداربسته می توانید از هر دوی این دستگاه ها استفاده کنید.

این دستگاه وظیفه دارند پس از دریافت تصاویر از دوربین های مداربسته، آن را فشرده نموده و بر روی هارددیسک داخلی دستگاه یا حافظه جانبی ذخیره می نماید. تصاویر دریافتی از دوربینها توسط دستگاه پیش از نوشتن بر روی هارد دیسک به حالتهای مختلفی (بنا به قابلیت دستگاه) فشردهسازی میشود. در این حالت یک شبکه اینترنتی محلی راه اندازی میشود و دوربینها و گیرندهها با کمک آن کار ارسال و دریافت و ذخیره سازی تصاویر را انجام میدهند. با کمک این نقشه ها میتوان نصب را در مدت زمان کوتاهتری انجام داد و همچنین تخمین مناسبی از ابزار و لوازم مورد نیاز داشت. در این شیوه دوربینها تصاویر دریافتی را با کمک کابلهای Cat۶، Cat۵e، Cat۵ و غیره به سوئیچ شبکه و دستگاه NVR منتقل میکنند. اولین حالت که عموما در نصب دوربینهای مداربسته مورد استفاده قرار میگیرد، مدار آنالوگ یا اچ دی است.در این حالت دوربینها به وسیله کابلهای RG۱۱، RG۶، RG۵۹ متصل میشوند و اتصالات دوربین و برق آن به دستگاه DVR انجام میشود. بسته به نوع دوربینها و سیستم کاری آنها بایستی از کابل و مدار خاص آنها استفاده شود. همچنین اگر ابعاد پروژه زیاد باشد، میتوان با استفاده از این نقشه، کار را تقسیم کرد، و در مدت کوتاهتری امورات نصب را انجام داد.

از طرفی اگر دوربین ها و یا تجهیزات به صورت اصولی و در مکان مناسب نصب نشوند، سارقین به راحتی میتوانند به آنها دسترسی داشته و با اختلال در آنها امورات خود را انجام دهند. در این روش لازم است محل نصب دستگاه دوربین مداربسته و محل گیرنده هر دو به اینترنت مجهز باشند . ویژگی خوب دوربینهای چشم ماهی این است که شما میتوانید از تعداد دوربین های خود کم کنید! به عبارت دقیق تر، شما این قابلیت را دارید که بتوانید از زوم اپتیکال استفاده کنید. در دوربین مداربسته به منظور ضبط تصاویر دریافت شده از دوربین ها، کنترل و تماشای آن ها نیاز است تا با توجه به نوع سیستم از دستگاه ضبط تصاویر استفاده کنید. مطمئناً در فضاهایی که نیاز به بزرگنمایی با کیفیت بالا و بررسی نقاط دور را دارید، استفاده از دوربین های مداربسته اسپید دام می تواند بهترین گزینه باشد. جنس آن ها از نوع فلز است و به خاطر اینکه در برابر شرایط بد و نامساعد هوا نیز مقاوم هستند بیشتر در اطراف ساختمان ها نصب می شوند.به عنوان نمونه میتوانید وارد لینک “دوربین مداربسته بالت ضد آب سولار IP66” شوید. لازم است کارشناس پروژه با انجام محاسبات توسط نرم افزارهای محاسبهگر هارد، حداقل ظرفیت هارد متناسب با خواسته کارفرما را تعیین، تهیه و بر روی دستگاه نصب نماید.

در این مرحله همچنین می توان زاویه دید دوربینها را نیز تنظیم کرد. انتخاب دستگاه باید به گونهای باشد که حداقل تمامی تعداد دوربینها را پوشش دهد. انواع دوربین مداربسته بیسیم یا دوربین های وایرلس، دوربین هایی هستند که به سرورهای مرکزی متصل می شوند و در واقع هزینه پایینی برای نصب و راه اندازی دارند. نیاز گسترده جامعه امروزی باعث شده که به صورت گسترده از دوربین های مداربسته در مراکز مختلف استفاده شود به همین دلیل افرادی که در جستجوی شغل مناسب هستند میتوانند با کسب مهارت های لازم برای نصب دوربین مدار بسته کسب درآمد داشته باشند. برای مثال باید دوربینها و مدارها در نقاط بالایی نصب شوند تا دسترسی به آنها به راحتی امکان پذیر نباشد. یکی از خواستههای کارفرمایان در پروژههای مداربسته، حداقل تعداد روز درخواستی آنها برای ضبط تصاویر جهت بازبینی است. دستگاههای XVR و NVR در نهایت تصاویر دریافتی از دوربینها را بر روی هارد دیسک داخلی خود ذخیره میکنند. در دیاکالا انواع نرم افزار های سیستم های نظارت تصویری که در این لیست پیدا نکردید مثل نرم افزار های محبوب برند ها مانند نرم افزار داهوا Smart Pss، نرم افزار برایتون یا Briton VMS، نرم افزار مایل سایت یا Milesight CMS قابل نصب بر روی موبایل اندروید ، ویندوز و .

هرچه میزان فشردهسازی بیشتر باشد در شرایط یکسان ظرفیت کمتری از هارد اشغال شده و در نتیجه تعداد روزهای بیشتری قابل بازبینی خواهد بود. 265 باشد با قرار دادن یک هارد 2 ترا بایتی درون دو دستگاه، اگر تعداد روزهای قابل بازبینی در دستگاه نخست 30 روز باشد در دستگاه دیگر حدودآ 60 روز خواهد بود. توصیه میکنیم در تهیه تجهیزات دقت و توجه خاصی به خرج داده و تا حد امکان آنها را از بهترین مدلها و برندها تهیه کنید. ما در ادامه این متن مراحل نصب دوربین مدار بسته را معرفی میکنیم. آموزش نصب دوربین مدار بسته را با سومین مرحله ادامه می دهیم. البته قطعاً در آینده دوربین های مداربسته با کیفیت بالاتر نیز به بازار عرضه خواهد شد. همانگونه که مشاهده کردید دستگاه ضبط تصاویر در 2 نوع ان وی آر و ایکس وی آر موجود هستند که در این بخش به معرفی این دستگاه و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت. همانطور که می دانید اگر فاصله کانونی یک لنز بیشتر باشد، میزان زوم و بزرگنمایی آن بالاتر خواهد بود. این بدان معناست که دستگاه ایکس وی آر قادر به پشتیبانی همزمان از سیستم های آنالوگ و IP است.

دوربین های آنالوگ جدید، دوربین های هستند که با تکنولوژی hd ساخته شده اند. وقتی که تصاویر مورد بازبینی قرار بگیرند، کیفیت آنها باید به گونه ای باشد که شما بتوانید جزئیات را ببینید. این دستگاه نیز همانند دستگاه دی وی آر به منظور ضبط تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. اما اخیرا استفاده از دوربین های تحت وب نیز انجام میگیرد. از لحاظ کیفیت تصویر نیز می توان دوربین های مداربسته را به مدل های مختلف تقسیم بندی کرد. پس از اینکه نقشه مورد نظر تهیه شد میتوان با استفاده از مختصات آن در مورد هر یک از لوازم و میزان مورد نیاز را تخمین زد و نسبت به تهیه آنها اقدام کرد. همچنین نصاب های دوربین مداربسته قبل از شروع اجرای پروژه اقدام به برنامه ریزی برای انجام پروژه می نمایند از جمله اقدامات شروع پروژه طراحی و نقشه کشی پلن یا نقشه پروژه می باشد. به همین دلیل باید در انتخاب مکان مناسب نهایت دقت و توجه را به خرج داد و فاصلههای لازم را برای ایمنی آنها رعایت کرد.

دستگاه ایکس وی آر یا XVR مخفف واژه X Video Recorder است و یکی از جدیدترین تکنولوژی ها در زمینه دستگاه ضبط تصاویر است. مثلاً شما می توانید آن ها را از لحاظ نوع کاربری آنها و یا ساختار آنها تقسیم بندی کنید. به همین دلیل کیفیت تصویر دوربین مداربسته به حدی است که میتوان برای آن، یک دسته بندی جدا در نظر گرفت. اگر بخواهیم حرفه ای تر به این دوربین ها نگاه کنیم، یک روش دیگر برای بررسی و خرید دوربین مداربسته، توجه به لنز آن هاست. لنز آنها معمولاً ثابت است و زاویه دید ۳۶۰ درجه را به مخاطب ارائه می دهند. در هر XVR یک برد الکترونیکی اصلی داخلی وجود دارد که وظیفه آن دریافت و تحلیل اطلاعات ورودی از سوی دوربینها، ذخیره اطلاعات بر روی هارد دیسک داخلی و در نهایت ارسال تصاویر به نمایشگرها است. اگر نتوانستید تصاویر را مشاهده نمایید مشکلی وجود دارد که با دقت به پیغام های خطایی که سیستم می دهد می توانید آنها را شناسایی کرده و رفع عیب نمایید. چنانچه دستگاه ان وی آر شما از قابلیت PoE پشتیبانی کند می توانید از این دستگاه برای تغذیه دوربین های مداربسته خود استفاده کنید.

از جمله سایر پورتهای یک دستگاه XVR میتوان به پورت اسپید دام (پورت RS485)، پورت usb جهت اتصال موس به دستگاه، پورت پاور جهت تغذیه دستگاه و همچنین پورت RJ45 جهت اتصال دستگاه به مودم برای انجام فرآیند انتقال تصویر و یا اتصال دوربین تحت شبکه به آن اشاره نمود. اشاره نمود که توسط فیشهای bnc، av و … لازم است به این موضوع اشاره شود که فاکتور مهم دیگر در هنگام خرید مدل دستگاه بررسی قابلیت دستگاه در زمینه کیفیت ضبط و بازبینی تصاویر است. اولین و متداول ترین موضوع در مورد دسته بندی دوربین های مداربسته نوع تکنولوژی آنها است. اولین نوع ، دوربین های مداربسته بولت هستند. مورد بعدی برخورداری از ویژگی های قدرتمند پردازش تصویر دستگاه ان وی آر در مقایسه با دی وی آر است. در پروژههای دوربین مداربسته بستر شبکه بجای دستگاه XVR از NVR استفاده میشود. یعنی از اینترنت و شبکه های اینترنتی برای ارتقا یا انتقال اطلاعات، استفاده می کنند. برای آشنایی با دوربین های کوچک مداربسته اینجا کلیک کنید.

دستگاه های ذخیره ساز بر اساس نوع سیستم مداربسته در 2 دسته دستگاه ایکس وی ار و دستگاه ان وی ار قرار دارند. ما در این مقاله همراه با توضیحات کافی انواع دوربین مداربسته را بر اساس چهار ویژگی یا شاخصه مهم مورد بررسی قرار می دهیم. مهم ترین وظیفه که دوربین های مداربسته و به طور کلی یک سیستم مداربسته بر عهده دارد آن است که تصاویر دریافتی از دوربین های مداربسته را دریافت و آن ها را ذخیره نماید. در مقاله دوربین تحت شبکه آی پی (IP) نیز به طور کلی انواع دوربین مداربسته آی پی را مورد بررسی قرار داده ایم. سرعت اشغال فضای هارد در دستگاه به عواملی چون تعداد دوربینها، کیفیت و فریم آنها، نحوه فشردهسازی توسط دستگاه و شرایط محیط تحت نظارت وابسته است. لذا ضروری است پیش از آن دستگاهی تعیین و خریداری شود که تعداد هارد لازم و همچنین قابلیت پشتیبانی از ظرفیت هارد دیسکهای اتصالی را داشته باشد.

و در آخر اگر نرم افزار مورد نظر خود را در بین لیست بالا پیدا نکردید به بخش نرم افزار های دیاکالا مراجعه کنید. یکی از عوامل مهمیکه در هنگام خریداری دستگاه باید به آن دقت شود حداکثر مگاپیکسل قابل پشتیبانی توسط دستگاه در حالت پخش مستقیم تصاویر است. مسلما دوربین مداربسته به این دلیل خریداری می شود که تصاویر ضبط و بررسی شوند. این دوربین ها ظاهری استوانه ای شکل دارند که به دلیل اینکه نقطه لنز آنها شبیه گلوله است، به این اسم، نامگذاری شده اند. لنز ثابت و فیکس، لنز متغیر با تنظیم دستی و لنز متغیر با تنظیم خودکار. به همین دلیل لنزهای متغیر (چه با تنظیم دستی و چه با تنظیم خودکار)، کمی گرانتر از لنزهای ثابت هستند. اما لنزهای متغیر (چه با تنظیم دستی و چه با تنظیم خودکار) دارای ویژگی های بسیار جالبی در حوزه تغییر فاصله کانونی هستند. یعنی شما پس از آن که دوربین را نصب کردید، زاویه دید دوربین همواره ثابت است و شما نمی توانید آن را تغییر بدهید. اما انواع دوربین مداربسته جدید آنالوگ یا نوع ارتقا یافته آنها، دوربین آنالوگ hd نامیده می شود که می تواند با تغییر فرکانس سیگنال خروجی، تصاویر را با کیفیت بالاتر حتی تا حدود ۸ مگاپیکسل ارائه بدهند.

چرا که به شکل یک لامپ در سرپیچ (هولدر) برق در جاهای مختلف خانه، قابلیت نصب دارد و اصلا مشخص نیست که آنها دوربین مداربسته هستند! آموزش نصب دزدگیر اماکن، آموزش هوشمند سازی ساختمان، آموزش برق کشی ساختمان، آموزش نصب و تعمیرات پکیج برخی از دورههای این مرکز است. فقط اینجا به همین نکته بسنده می کنیم که این دوربین ها قابلیت پردازش بسیار عالی و عملکردهای هوشمند خود را بر بستر اینترنت دارند. لازم به ذکر است قابلیت فشردهسازی بالا در دستگاهها اگرچه مزیتی بزرگ محسوب میشود اما بر روی کیفیت تصاویر ضبط شده اندکی تاثیر منفی خواهد داشت. انواع دوربین مداربسته بولت عمدتاً در محیط های بیرونی استفاده می شوند. به منظور دریافت تصاویر از دوربین های مداربسته و نگهداری آن نیاز است تا از دستگاه های ضبط تصاویر استفاده کنید. به گزارش ایسنا،بنابراعلام آموزشگاه فنی پارس، امروزه نصب دوربین مدار بسته به شدت مورد استقبال قرار گرفته و در بسیاری از مراکز استفاده از آنها به عنوان یک الزام معرفی شده است. این آموزشگاه علاوه بر دورههای دوربین مدار بسته دورههای متعدد دیگری را برگزار مینماید. امروزه مراکز مختلفی این دورهها را برگزار میکنند و یکی از بهترین مراکز آموزشگاه فنی پارس است.

دوربین های مدار بسته برای ذخیره سازی تصاویر نیاز به یک دستگاه جانبی یعنی DVR دارند. حالت سوم نصب دوربین مدار بسته نیز مدارها و کابل کشی آنها نیز کاملا به صورت بی سیم انجام میشود. اهمیت کیفیت ضبط تصاویر توسط دستگاه زمانی بیشتر مشخص میشود که به دلیل رخداد نامطلوب (سرقت و…) کارفرما اقدام به بازبینی تصاویر نموده و متوجه افت کیفیت تصاویر در حالت بازبینی نسبت به حالت مستقیم شود که در این حالت امکان تشخیص دقیق سوژهها کاهش مییابد. بسیاری از دستگاههای موجود در بازار که قابلیت پشتیبانی پخش دوربینهای 4 مگاپیکسلی را دارند توانایی ضبط تصاویر و بازبینی آنها را در کیفیت 4 مگاپیکسل ندارند. در سیستم های مداربسته تحت شبکه، دستگاه ان وی آر عملکردی دقیقا مشابه سرور دارد. دوربین مدار بسته لامپی ،امروزه نوع جدیدی از دوربین های مداربسته وجود دارد که اصلا می توان آنها را دوربین مداربسته مخفی نامید. مدل دیگر دوربین های مدار بسته، دوربین های اسپید دام هستند که تنها به واسطه اینکه قابلیت چرخش یا گردش دارند دوربین های محبوبی به شمار می آیند.

دوربین های مداربسته بیسیم یا وایرلس به واسطه اینکه تحت شبکه فعالیت می کنند و شما به راحتی می توانید در گوشی های تلفن همراه خود نیز تصاویر را به صورت آنلاین ببینید، دوربین های جذاب و ارزان قیمتی به شمار می روند. یک نوع جدید دوربین های مداربسته، دوربین های FISHEYE یا چشم ماهی هستند که به واسطه ظاهر بسیار ساده و جذابی که دارند میتوانند در سقف یا جاهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. مسلماً برای زمانی که کاربرد های خیلی ساده و معمولی دارید، لنز دوربین ثابت کار شما را راه می اندازد. در اولین مرحله باید با توجه به نقشه منطقه مورد نظر یک نقشه برای اجرای دوربین های مداربسته طراحی کرد. برای این کار باید با توجه به نقشه تهیه شده، محل مناسب برای نصب تجهیزات مختلف از جمله دوربینها، کابلها و دستگاههای DVR و غیره را انتخاب کرد. برای استفاده در سیستم های آنالوگ و آی پی می بایست از دستگاه ایکس وی آر و برای سیستم های مداربسته تحت شبکه می بایست از دستگاه ان وی آر استفاده کنید.

سپس بوسیله انجام تنظیمات مربوط به شبکه محلی در اپلیکیشن یا نرم افزار و وارد کردن نام کاربری و رمز صحیح می توانید تصاویر زنده و ضبط شده خود را بر روی نرم سایت parsiancctv افزار مشاهده نمایید. برای انجام این مرحله باید از نصب صحیح دوربینها مطمئن بود و بر اساس مدل و برند دوربینها از نرمافزارهای خاص آنها استفاده شود تا بتوان تصاویر آنها را روی یک نمایشگر و یا حتی تلفن همراه هوشمند خود دریافت و ذخیره نمود. برای اجرا و نصب این دوربینهای مداربسته، به دوربینهای تحت شبکه یا همان آی پی، NVR و همچنین سوئیچ شبکه نیاز است. به عنوان مثال برخی دستگاهها در حالت پخش مستقیم، دوربین 4 مگاپیکسلی را در همان کیفیت نشان میدهند اما وقتی تصاویر بازبینی گردد مشاهده میشود که کیفیت آنها به 2 مگاپیکسل کاهش یافته است. سوالی که در مورد دستگاهها مطرح میشود این است که آیا دستگاه تصاویر را با همان کیفیتی که به صورت مستقیم در نمایشگر نشان میدهد بر روی هارد دیسک ذخیره میکند؟ دوربین های مدار بسته از لحاظ نوع تکنولوژی به دو گروه بزرگ آنالوگ و دوربین تحت شبکه یا همان IP تقسیم بندی می شوند. انواع دوربین مداربسته را می توان از لحاظ مختلف تقسیم بندی کرد.

نرم افزار ها و اپلیکیشن های نظارت و کنترل دوربین های مداربسته می توانند بر روی تمامی نسخه های ویندوز Windows , مک MAC , اندروید Android و آیفون iOS نصب شود. اگر محیط مورد نظر بزرگ و گسترده بود میتوان با این شیوه کار نصب دوربینهای مداربسته را انجام داد. این مورد یکی از تفاوت های این دو دستگاه می باشد. در واقع انتخاب محل یکی از مهمترین مرحله های نصب دوربین های مداربسته به شمار می رود، اگر در این مورد توجه خاصی انجام نشود، حتی با دوربین های خاص نیز نمیتوان بازدهی مناسب را دریافت کرد. مهمترین ویژگی یک دستگاه ضبط کننده تعداد کانال آن است. تعداد کانالهای متعارف XVRها 4، 8، 16 و 32 کانال است. این دستگاه یک دستگاه Pentabrid یا ترکیبی است. دوربین های مداربسته از طریق کابل یا به صورت بی سیم قابلیت اتصال به این دستگاه ها را در اختیار شما قرار می دهند.