نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP Camera)

3. پس از انجام مراحل بالا، حالا می توانید دستگاه ضبط NVR را روشن کنید. NVR به طور معمول فقط در سیستمهای نظارت تصویری دوربینهای شبکه IP استفاده میشوند. سوئیچ شبکه: دوربینهای تحت شبکه هم میتوانند به صورت مستقیم به NVR وصل شوند و هم از طریق سوئیچ به دستگاه NVR وصل شوند. یکی از راههای افزایش امنیت و نظارت در هر سازمان یا کسب و کاری نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP) است. بهترین مارک دوربین مداربسته چیست ؟ هارد دیسک: از هارد دیسک برای ضبط تصاویر دوربین مداربسته در دستگاه ضبط کننده استفاده می شود. باید نصب هارد دوربین مداربسته در NVR را انجام دهید. نصب دوربین مداربسته آنالوگ و دستگاه DVR بسیار سادهتر از نصب دوربین مداربسته تحت شبکه و NVR است، زیرا نیاز به دانش بیشتری نسبت به اتصالات شبکه و سیستم مداربسته دارد، البته با خواندن آموزش نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه خدمت از ما و انجام مراحل نصب به صورت گام به گام میتوانید خودتان عملیات نصب دوربین شبکه را انجام دهید.

یکی از بزرگترین مزیتهای نصب دوربین مداربسته تحت شبکه را اشاره کردیم؛ اینکه برای سازمانهای بزرگ امکان نظارت توسط نرم افزارهای پیشرفته را فراهم خواهد کرد، اما در ادامه به دیگر مزایای نصب دوربین مداربسته تحت شبکه خواهیم پرداخت. حداکثر کیفیت آنالوگ ها 960H است اما AHD در بدترین حالت قادر است با کیفیت 720P تصویر برداری نماید؛ این مقدار حداقل یک سوم بیشتر از بهترین دوربین آنالوگ می باشد. قبل از انجام مراحل نصب بهتر است درباره اصطلاحی که بارها از آن یاد خواهد شد، توضیح مختصری بدهیم؛ POE مخفف (Power over Ethernet) یعنی فناوری توان برق بر بستر شبکه اترنت یا به اصطلاح دیگر POE این امکان را به کابل های شبکه خواهد داد که مانند کابل های برق عمل کنند. 1. روی یک کاغذ یک نقشه دقیق از محل نصب دوربینها و نحوه کابل کشی را ترسیم نمایید. 2. دیوارها را تست کنید که امکان سوراخ شدن داشته باشند، حالا لوله فلکسی و داکت برقی که از قبل تهیه کردید را در مسیر نقشه کابل کشی که برای هر دوربین ip در نظر گرفته اید، نصب کنید. بعد از انجام مراحل نصب که در زیر به ترتیب اولویت آورده شدهاند، کل سیستم مداربسته تحت شبکه و دوربینها پیکربندی و تست خواهند شد.

1. مشتری محدودیت مالی کم یا اصلاً محدودیتی نداشته باشد: در مواقعی حتی واجب هم نباشد که از دوربین تحت شبکه استفاده شود اگر مشتری مشکلی از نظر منابع مالی ندارد بهترین کار این است که سیستم مدار بسته تحت شبکه استفاده شود چون هم کیفیت بالایی دارد و امکانات بیشتری به مشتری عرضه می کند. این سیستم قابلیت های فراوانی شامل ضبط تصاویر با فرمت ها و کیفیت های مختلف و قابلیت های هشداری متنوع را برای دوربین های آنالوگ ایجاد می کند. کابل تصویر RG59: کابل تصویر برای ارتباط دوربین به DVR در سیستم مداربسته آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرد. فیش آداپتوری: از فیش آداپتوری برای ارتباط راحت تر کابل برق و دوربین استفاده می شود. در تنظیمات دستگاه ضبط NVR به منوی مربوط به دوربین بروید و چک کنید تا لیست تمام دوربینهای نصب شده به همراه IP در آن لیست موجود باشد. در دوربین مداربسته IP از دستگاه NVR برای مدیریت و ذخیره اطلاعات استفاده می شود، NVR یک دستگاه برای جمع آوری و ذخیره سازی فیلمهای گرفته شده توسط تمام دوربینهای متصل به شبکه است. 4. نرم افزار را باز کنید و IP تمام دوربین هایی که در سیستم مداربسته خود دارید را به دامنه آی پی های موجود در شبکه تغییر دهید.

در این سیستم مدار بسته برخلاف دوربین های آنالوگ که اطلاعات رو از طریق کابل به دستگاه ضبط مرکزی برای پردازش و ذخیره ارسال می شود؛ اطلاعات از طریق پرتکل شبکه انتقال پیدا می کند و خود دوربین کار پردازش تصویر انجام می دهد و به نوعی کامپیوتر کوچک بحساب می آید و به این دلیل است خود دوربین دارای سیستم عامل می باشد. در این روش نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه از یک سرور یا کامپیوتر به جای دستگاه NVR برای ذخیره اطلاعات استفاده میشود که سازمانهای خیلی بزرگ برای نظارت به شبکه داخلی سازمان خود از این روش استفاده می کنند، همچنین یکی دیگر از مزایای استفاده از این روش قابلیت استفاده از نرم افزارهای نظارتی و تجزیه تحلیلی تصاویر و اطلاعات ضبط شده است. گرچه می توان با استفاده از کابل باکیفیت این مشکل را تا حدود زیادی برطرف کرد اما در صورتی که این نویز در محل زیاد باشد بهنرین راه حل استفاده از سیستم مدار بسته تحت شبکه می باشد. 3. معمولا IP دوربین درون کاتالوگ آن نوشته شده است، اما میتوانید برای پیدا کردن IP دقیق دوربین مداربسته، نرم افزار IP finder را روی سرور نصب کنید.

1. طولانی بودن مسافت برای کابل کشی : زمانی که بخواهیم کابل کشی را در مسافت بالا انجام دهیم اما از مشکلات این کار مصرف زیاد کابل، صرف مدت زمان بالا برای کابل کشی و از همه مهمتر هزینه بالای آن در اثر طولانی بودن، اما در اینجا می توانیم با استفاده از سیستم مدار بسته تحت شبکه می توانیم این مشکلات را برطرف کنیم سایت parsiancctv . 1. وجود بستر شبکه قوی در محل نصب : اگر در محلی که می خواهیم سیستم مدار بسته را نصب کنیم بهتر است از سیستم تحت شبکه استفاده کنیم چون هم کارایی بهتری دارد و هم در وقت و هزینه کابل کشی صرفه جویی چشمگیری می شود. حالا که با نحوه کارکرد دوربین تحت شبکه و نحوه انتقال تصویر دوربین تحت شبکه آشنا شدید، در ادامه به آموزش نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه خواهیم پرداخت، اگر قصد دارید خودتان نصب دوربین شبکه IP را انجام دهید، در ادامه این مقاله از مجله «خدمت از ما» با ما همراه باشید.

قبل از اینکه در محل مورد نظر بخواهیم دوربین مدار بسته را بخواهیم نصب کنیم باید به این نکته توجه داشت که این محل دارای چه نوع آب و هوایی هستند این آب و هوا می تواند : سرد و خشک، رطوبتی ، گرم و… کاور وسیله است که دوربین درون آن قرار گرفته تا از صدمات ناشی از عوامل محیطی مانند جلوگیری از تماس آب با دوربین، برخورد اشیا و یا پرندگان با دوربین ، محافظت در برابر تابش نور و … لوله فلکسی یا فلزی: از لوله فلکسی و لوله فلزی برای پوشاندن و محافظت از کابل ها در محیط های غیر مسقف استفاده می شود. کابل شبکه: کابل شبکه برای ارتباط دوربین و دستگاه NVR یا سوئیچ در سیستم مداربسته شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. کابل شبکه: انتقال تصاویر دوربین تحت شبکه به وسیله کابل شبکه انجام میشود که معمولا کابل شبکه در این سیستم از نوع کابل CAT5 و CAT6 است. می تواند باشد که در مرحله اول باید نظر گرفت تا دوربین در این محل مورد نظر از نظر عملکردی مشکلی نداشته باشد. آیا لنزاین دوربین با تابش نور آفتاب مشکلی ندارد و می تواند نصویر باکیفیتی که مناسب با نیازهای است تحویل دهد؟

برای انجام نصب دوربین مداربسته IP علاوه بر تجهیزات لازم برای سیستم مداربسته، نیاز به تجهیزات و اتصالات شبکه برای کابل کشی شبکه محلی نیز نیاز دارید، به صورت کلی تجهیزاتی که برای نصب دوربین شبکه نیاز دارید، در لیست زیر آمده است. 5. مسیر کابل برق و کابل شبکه از محل نصب دوربینها تا دستگاه را درون لوله فلکسی که از قبل نصب کردید، قرار دهید. دستگاه ضبط NVR یا سرور: در سیستم مداربسته تحت شبکه میتوانید برای مدیریت و ذخیره اطلاعات از سرور یا NVR استفاده کنید. 1. اگر از منبع تغذیه مرکزی به جای آداپتور استفاده می کنید، دو فیش نری و مادگی منبع تغذیه را به کابل برق وصل کنید و اگر از آداپتور برای هر دوربین استفاده می کنید، باید فیش هر آداپتور را به دوربین ip وصل کنید. شما می توانید تصاویر دوربین مداربسته خود را بر روی گوشی تلفن همراه تان نیز مشاهده کنید، به این ترتیب کنترل فوق العاده ای بر محیط و شرایط خواهید داشت.

بعد از اینکه دوربین مداربسته تحت شبکه را نصب کردید، نوبت به انجام تنظیمات و تست نصب دوربین شبکه میرسد که می توانید تمام موارد زیر را انجام دهید تا نصب کامل و بی نقصی داشته باشید. 5. بعد از انجام تمام مراحل بالا، می توانید نرم افزارهای نظارتی مدیریت تصاویر مانند PCNVR را روی سرور نصب کنید. 7. یک سوکت RJ45 را به سر کابل شبکه پرس کنید، سپس آن را به دوربین و NVR وصل کنید. 2. دوربینهای مداربسته IP را به وسیله کابل شبکه به سوئیچ وصل کنید، سپس سوئیچ را به سرور وصل کنید. قبل از انجام مراحل نصب دوربین شبکه بهتر است دوربینها را جانمایی کنید، باید دوربینهای مداربسته را جایی نصب کنید که تمام نقاط حساس و کور که مدنظر شماست را پوشش دهند و بیشترین بهره وری را داشته باشند، همچنین بعد از نصب دوربینها بهتر است از سالم بودن و استحکام محل نصب آنها اطمینان حاصل کنید. هارد دیسک: دستگاه NVR هنگام خرید هیچگونه هارد و حافظه داخلی ندارد و باید جداگانه خریداری و نصب هارد دوربین مداربسته را انجام دهید، تنها نکته این است که تعداد هارد را بر اساس گنجایش دستگاه خریداری کنید، البته این اطلاعات در دیتا شیت دستگاه NVR موجود است.

همانطور که قبلا گفته شد برای نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه هم میتوانید از دستگاه ذخیره سازی NVR استفاده کنید و هم از سرور استفاده کنید. اگر تصاویر دوربینها قابل مشاهده نبودند، باید کابل برق و شبکه را چک کنید تا وصل باشند، همچنین برق دوربین آی پی را با کمک یک ولت متر بررسی کنید تا وصل باشد، همچنین می توانید از تستر شبکه برای بررسی مسیر کابل کشی شبکه استفاده کنید. حتما بررسی کنید تا دوربین مداربسته شبکه ای که خریداری کردید، توسط دستگاه ضبط NVR پشتیبانی شود. 2. تمام اتصالات از جمله اتصال منبع تغذیه به کابل برق و فیشهای متصل به دوربین ها، آداپتورها یا منبع تغذیه باید بررسی و کنترل شوند تا به درستی انجام شده باشند. اتصال تمام پورت ها را بررسی کنید تا به درستی انجام شده باشند. حتما دقت کنید تا کابلها درون داکت فلکسی قرار بگیرند، دز غیر اینصورت نویزهای ناشی از برق فشار قوی روی کیفیت تصاویر ارسالی تاثیر خواهند گذاشت. پس اگر نیاز به استفاده از دوربین به کیفیت تصویر بالا باشد بهترین گزینه استفاده از دوربین مداربسته تحت شبکه می باشد.

1. اگر از سوئیچ POE استفاده می کنید، برق از طریق این سوئیچ تامین میشود، در غیر اینصورت باید دوربینها را به منبع تغذیه یا آداپتورها وصل کنید. برای اینکه متوجه شوید کانفیگ دستگاه NVR در شبکه به درستی انجام شده است، می توانید دستور ping را روی کامپیوتر که به سوئیچ و دستگاه ضبط وصل است، اجرا کنید. کابل برق و منبع تغذیه: اگر سیستم مداربسته تحت شبکه POE باشد، انرژی برق از طریق کابل شبکه به دوربین ها منتقل می شود، در غیر اینصورت از آداپتور و کابل برق به ازای هر دوربین به صورت مجزا استفاده کنید. دوربین تحت شبکه: با توجه به مکان، بودجه و نیاز خود هر تعداد دوربین مداربسته IP که نیاز دارید، خریداری کنید. شما می توانید آیفون تصویری خود را نیز به دوربین مداربسته متصل نمایید. 1. قابلیت دید در شب (IR) : یکی از قابلیت های لازم برای هر دوربین ، دید در شب است . به علاوه انواع بولت با استفاده از نور مادون قرمز قابلیت تصویربرداری در شرایط بد نوری و تاریکی را نیز دارند. دوربین های بولت به خاطر شکل و اندازه شان نام گذاری شده اند. دوربین مداربسته اسپید دام شکل کامل تری از نوع دام است با این تفاوت ویژه که قابلیت چرخش افقی، عمودی و حتی زوم را به وسیله کنترلر و کی بورد و یا به طور اتوماتیک دارند (Pan Tilt Zoom) و همین خصوصت باعث می شود که در واقع کاملترین دوربین مدار بسته رنگی باشند.