پرتاب ماهواره آزمایشی جدید چین

این کاوشگر با نام Kuafu-۱ (جستجوی خورشید در اساطیر چین باستان) در مداری در فاصله ۷۲۰ کیلومتری زمین و به طور دائم رو به خورشید عمل خواهد کرد.

این ماهواره عمدتاً برای تأیید فناوری های جدید در مدار مانند نظارت بر محیط فضایی استفاده خواهد شد.

ماهواره شیان-۲۰ سی در ساعت ۹:۰۱ صبح (به وقت پکن) با یک موشک حامل Long March-۲D به فضا پرتاب شد.

به گزارش ایرنا، پیش از این نیز در مهر ماه، رصدخانه ملی نجوم آکادمی علوم چین اعلام کرد که پکن روز یکشنبه کاوشگر خورشیدی پیشرفته Kuafu-۱ را با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

این ماهواره ۸۸۸ کیلوگرمی که مجهز به سه ابزار است، بینش هایی را در مورد چگونگی ایجاد جهش جرم تاج و سایر فوران ها توسط میدان مغناطیسی خورشید ارائه می دهد. ابزارهای آن عبارتند از یک تصویربردار مغناطیسی برداری تمام خورشیدی، یک تلسکوپ خورشیدی آلفای لیمان و یک تصویربردار اشعه ایکس سخت خورشیدی. قرار است به مدت چهار سال به بهره برداری برسد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84926574/%D9%BE%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%86%DB%8C%D9%86

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری شین هوا، یک موشک حامل  Long March-۲D حامل ماهواره شیان ۲۰-سی (Shiyan-۲۰ C) در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۲ از مرکز پرتاب ماهواره جیوکوان در شمال غربی چین پرتاب شد. این ماهواره در ساعت ۹:۰۱ صبح به وقت پکن (۰۱۰۱ GMT) به فضا پرتاب و وارد مرحله برنامه ریزی شده شد، سپس با موفقیت در مدار قرار گرفت.  

این پرتاب ماموریت ۴۴۵ موشک های حامل سری Long March بود.